První Unionistický voják zabitý vojákem Konfederace

Vůbec prvním zabitým Unionistickým vojákem byl Thornsbury Bailey Brown, na mostě Fetterman, 22. května 1861.

Vojín Thornsbury patřil ke stráži města Grafton (Grafton Guards) a byl poslán se svým velitelem, poručíkem Danielem Willsonem do městečka Pruntytown aby provedli nábor vojáků do řad Unionistické armády. Když se večer vraceli, narazili na mostě Fetterman na trojici mužů sympatizujícími s Konfederací. Těmi třemi muži byli George E. Glenn, Daniel W. S. Knight z Virginské milice (Virginia militia company) a William Reese ze stráže města Letcher (Letcher Guards). Most se nacházel u významné křižovatky kolejí z Baltiomu a Ohia.
Unionističtí vojáci byli vyzváni aby se zastavili a prokázali dokumenty. Poručík Wilson nařídil Brownovi zahájit palbu, přičemž kule prolétla jen pár milimetrů od Knightovy hlavy, poranila mu ucho a poškodila sluch. Konfederační vojáci rychle zareagovali a začali opětovat palbu. Knight zasáhl Browna, který na místě zemřel. Poručík Wilson si útěkem zachránil život. Brownovo tělo bylo odneseno do tábora.
Unionistický velitel kapitán George R. Latham později přitáhl k táboru rebelů se skupinou vojáků. Požadoval vydání těla zabitého vojáka, jinak vezmou tábor útokem. Velitel tábora, plukovník George A. Porterfield tedy tělo vydal a mohlo tak být uloženo do rodinného hrobu. V roce 1903 byly ostatky vojína Thornsbury Baileyho Browna exhumovány a uloženy na vojenském hřbitově v Graftonu. Zde leží pod 3,6 metru vysokým obeliskem, postaveným na památku prvního Unionistického vojáka zabitého vojákem Konfederace.

Zdroj obrázku Haiku Deck a Flickr

Trip to the Mercer Museum, Feb 2008. I believe this is showing a Union charge to recover a lost standard.

Napsat komentář