Carl Emil Pettersson

Švédský námořník, který roku 1904 přežil ztroskotání lodě a doplaval na ostrov. Zde byl zajat lidojedy a předveden před náčelníka. Jeho dcera se do muže zamilovala, měli spolu devět dětí a nakonec se sám stal vládcem ostrova.

Carl Emil Pettersson (1875-1937) se dal k námořnictvu zhruba v 17 letech a od roku 1898 začal pracovat pro Novoguinejskou obchodní společnost (Neuguinea-Kompanie), která spravovala Bismarckovo souostroví v severovýchodně od ostrova Nová Guinea. Na Vánoce roku 1904 se s ním potopila loď Herzog Johann Albrecht. Pettersson přežil a doplaval na ostrov Tabar, kde jej brzy nalezli domorodci, známí praktikováním kanibalismu. Pozoruhodné je, že muž nebyl sněden ale předveden před náčelníka Lamyho, jehož dcera Singdo se do cizince zamilovala. Není se čemu divit, Švéd byl statný a velmi silný, navíc místní lidé ještě nikdy neviděli světle modré oči. V roce 1907 se konala svatba. Námořník začal obchodovat s koprou (sušený kokos) a dokonce vybudoval úspěšnou plantáž, kterou nazval Teripax. Obchod šel dobře a rozšířil své panství o dvě plantáže, nejprve Maragon na ostrově Simberi a později Londolovit na souostroví Lihir.

Respektoval místní zvyky a staral se o zaměstnance, což bylo tehdy neobvyklé, čímž si získal popularitu a přezdívku “Strong Charley”. Když jeho tchán, král Lamy zemřel, stal se vládcem ostrova. S manželkou měli celkem devět dětí, jedno zemřelo krátce po porodu, ale v roce 1921 zemřela Singdo po porodu, během šestinedělí. Pettersson se tedy vypravil následujícího roku do Švédska, kde hledal novou ženu, která by mu pomohla s dětmi. Seznámil se s Jessie Louisou Simpson, vrátili se na ostrov Tabar a zde se roku 1923 vzali. Během nepřítomnosti ale plantáže zpustly a téměř zbankrotoval. Aby to nebylo všechno, onemocněli malárií. Pettersson měl ale v rukávu skrytý trumf – ložisko zlata, které dlouho tajil. Manželčino zdraví se ale nelepšilo a později se vrátila do Švédska, kde zemřela 19. května 1935. Téhož roku Pettersson opustil svůj ostrov a zemřel v Sydney na infarkt 12. května 1937. Zajímavé je, že se životní příběh tohoto námořníka stal inspirací pro postavu otce Pipi Dlouhé punčochy (Pippi Långstrump), ze stejnojmenné knihy Astrid Lindgrenové.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

https://images.bonnier.cloud/files/his/production/2019/10/01235557/pippis_pappa_nb-iyjhfxdwtqg10rffyid_1a.jpg?auto=compress&fit=crop&min-w=600&min-h=315&max-w=1200&max-h=630

Napsat komentář