Blonďatí Melanésané

Blond vlasy jsou vzácnou genetickou vlastností, která se vyskytuje převážně v Evropě a střední Asii. Je způsobena mutací genu MC1R, jež ovlivňuje produkci melaninu, pigmentu, který dodává barvu naší kůži, vlasům a očím. Patrně bysme blonďaté vlasy nečekali mezi lidmi s tmavou pletí.

Přesto je najdeme i u většiny dětí v odlehlém koutě světa, kde jsou důležitou součástí melanéské kultury – jsou spojovány s krásou, silou a moudrostí. Na Papui-Nové Guineji jsou světlé vlasy obzvláště ceněny a jsou považovány za znak mužnosti a síly. Na Šalamounových ostrovech jsou světlé vlasy spojovány s duchy a věří se, že mají magickou moc. Tmavá pleť, světlé vlasy. Touhle zvláštní kombinací vynikají Melanésané, ale další a mnohem zajímavější je ukrytá v jejich DNA. Pozoruhodní obyvatelé ostrovních oblastí jihozápadním Pacifiku matou hlavy mnoha vědcům, kteří se snaží rozlousknout genetickou hádanku jejich prazvláštního původu. Je totiž dost možné, že právě Melanésané v sobě nosí stopy doposud neznámého, dávno vyhynulého hominida. Tahle australoidní rasa v sobě totiž jako jediná nosí geny Homo denisoviensis, známějších jako Denisované (vyhynulí příslušníci rodu homo, blízcí neandrtálcům).

Ryan Bohlender z prestižního Andersonova centra pro výzkum rakoviny při americké Texaské univerzitě přišel s odvážným tvrzením právě při podrobném zkoumání melanézské DNA. Vyloučil přítomnost genetických stop neandrtálců i denisovanů a místo toho představil teorii o třetím neznámém vyhynulém hominidu, který by se tak stal dalším dílem do skládačky o původu rozmanité lidské rasy. Vodítkem k této teorii by mohly být právě ony blonďaté vlasy, neobvyklé mimo populace Evropy, střední Asie a severní Afriky. U Melanésanů najdeme okolo 90 % dětí se zcela světlými, kudrnatými loknami. Za toto zbarvení je odpovědná mutace genu TYRP1, ovšem v Melanésii zcela nezávisle a pomocí jiného mechanismu, než díky kterému rostou blond vlasy europoidní rase. A tahle rarita může mít původce právě v onom neznámém lidském předku.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

Napsat komentář