Záhada schovaných kolínek

V rámci podivných fyzikálních jevů se často stává, že pokud společně vaříte malá a velká kolínka v jednom hrnci, tak ta malá se “schovají” do větších příbuzných. Je až s podivem, že v odborné literatuře není studie, která by se podobným efektem zabývala. S jistými hypotézami přišli na stránce Zeptej se vědce.

S největší pravděpodobností se jedná o kombinaci vztlakových a kapilárních sil, svou roli hraje i povrchové napětí vody. Vztlaková síla souvisí s tím, že zespodu těstoviny působí větší hydrostatický tlak než seshora těstoviny. Kapilární síly jsou důsledkem povrchového napětí kapaliny a způsobují např. slepování jednotlivých špaget při vytahování z hrnce. Jsou také základem pro pochopení tzv. Cheerios efektu, neboli shlukování snídaňových cereálií na hladině mléka. Svou roli bude hrát i konvekční proudění, při kterém dochází k proudění kapaliny z míst o vyšší teplotě do míst o nižší teplotě. Navíc uvnitř většího kolínka konvenční proudění zcela chybí, nebo nedosahuje takové intenzity, tedy pokud to malé do jej zajede, je velice pravděpodobné že již uvnitř zůstane. Navíc adhezní síly obě kolínka slepí, jelikož uvnitř není tolik sil způsobující pohyb. Zmiňuje se rovněž možné zapojení kvantových jevů, fluktuace a tunelování.

Alternativní teorií je, že ona malá kolínka se jednoduše bojí bublin a utíkají se schovat do těch větších, které se již ale nemají schovat kam. Navíc perfekcionisty jako jsem já, by nikdy nenapadlo vařit dvě různě velké těstoviny najednou .D

Zdroj obrázku Rawpixel

Napsat komentář