Umělá krevní plasma

Čeští vědci přišli v roce 2019 s velice zajímavým projektem Plasma for People, který má potenciál v budoucnu změnit celosvětové zdravotnictví. Jeho cílem je přivést na trh organickou náhražku krevní plasmy. Základní složkou je edestin, tedy bílkovina získávaná z konopného semene, která se již v 50. letech v tuzemsku užívala při léčbě tuberkulózy u dětí. Aktuálně je projekt ve fázi přípravy klinické studie. Umělá krevní plasma na bázi edestinu může být vyráběna zhruba desetkrát levněji a přináší i řadu dalších výhod – nemůže být kontaminována prionovými nemocemi, viry HIV nebo hepatitidou a lze ji podávat i pacientům, kterým náboženské nebo etické hledisko nedovoluje využít krevní plasmy získané od dárců. Organická krevní plasma navíc vydrží daleko déle a nemusí být skladována ve specifických podmínkách jako zamrazovaná lidská plasma.

Komerční konopná semena (pro lidskou spotřebu) obsahují v průměru 30-35 % bílkovin, z nichž 60-80 % je edestin (zbytek je albumin). Pro použití jako “vynikající antioxidační živina” byl navržen konkrétní kmen korejského konopí Cheungsam, protože obsahuje aktivitu zachycování volných radikálů 2,2-difenyl-l-pikrylhydrazyl (DPPH).

Edestin je globulární protein (biologicky aktivní) na rozdíl od vláknitého proteinu (strukturního). Je podobný sérovému globulinu (krevní plazmě) a biologicky aktivní protein edestinu je metabolizován v lidském těle. Je schopen biosyntézy na: hormony (které regulují všechny procesy v těle), hemoglobin (který transportuje kyslík, oxid uhličitý a oxid dusnatý), enzymy (které katalyzují a řídí biochemické reakce) a protilátky (imunoglobuliny, které brání napadení bakterií, virů a jiných patogenů, stejně jako toxiny nebo antigeny při vstupu do těla). Edestin má též jedinečnou schopnost stimulovat výrobní proces protilátek proti invazivním látkám a obsahuje nízký přitěžující obsah fosforu (onemocnění ledvin atd.).

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

Napsat komentář