Ženy chtěly být s ním a muži jako on

Americký herec, režisér, automobilový závodník, filantrop Paul Leonard Newman (1925-2008) byl známý pro své pronikavě modré oči, sympatickou povahu (a to jak ve filmech, tak v osobním životě) a také pro svůj fešný vzhled, díky němuž je považován za jeden ze sexuálních symbolů 60. let 20. století. Autorem titulní fotografie z roku 1963 je Paul Slade.

Narodil se na předměstí Clevelandu v lednu roku 1925 a s herectvím začínal již na škole. Ve svých deseti letech již vystupoval v jednom z clevelandských divadel. V roce 1943 odmaturoval ze střední školy v Shaker Heights a krátce studoval na Ohio University v malém univerzitním městečku Athens. Během druhé světové války sloužil v americkém námořnictvu jako střelec a radista v Pacifiku. Původně byl zařazen do programu pro piloty, ten však musel kvůli barvosleposti opustit. Vrchol své herecké kariéry zažil v 60. letech, kdy natočil kvalitní snímky jako Hazardní hráč (1961), Hud (1961), za které byl navržen na Oscara či slavný western Hombre (1966). Dále stojí za zmínku kriminálka Harper (1966), která se stala hitem a doslova vzkřísila tehdy skomírající žánr krimi, či Hitchcockův thriller o studené válce Roztržená opona (1966). V druhé polovině 60. let si zahrál hlavní roli ve filmu Frajer Luke (1967), díky čemuž se nesmazatelně zapsal do podvědomí zástupů diváků po celém světě. Tento oscarový snímek totiž nejen že zaznamenal obrovský úspěch, ale stal se velmi oblíbeným, což trvá i dodnes. V roce 1969 ztvárnil Butche Cassidyho v dnes již kultovním, úspěšném a velmi známém westernu Butch Cassidy a Sundance Kid, kde si Robertem Redfordem zahráli dva sympatické lupiče z divokého západu. V té době se už Newman neskrýval s láskou k automobilovým závodům a natočil film Vítězství (1969), který pojednává právě o tomto druhu sportu. Největší závodní úspěch zaznamenal, když se roku 1979 umístil na druhém místě na světoznámém závodu 24 hodin Le Mans. Dále založil svůj vlastní závodní tým a závodů se jako fanoušek i mentor účastnil až do stáří. Například roku 2003 dal závodům v Monterrey přednost před oscarovým galavečerem. O jeho životě coby závodníka byl roku 2015 natočen dokumentární film Winning: The Racing Life of Paul Newman.

Svou filmovou kariéru ukončil Paul Newman roku 2007. Dle svých slov tak učinil proto, že kvůli svému vysokému věku nebyl schopen podávat kvalitní herecké výkony. V roce 1986 mu byl diagnostikován karcinom plic. Veřejnost se tuto zprávu dozvěděla až přibližně dva měsíce před Newmanovou smrtí. Zemřel v pátek ráno 26. září 2008 a jeho tělo bylo po soukromém pohřbu zpopelněno.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons a Flickr

https://img-9gag-fun.9cache.com/photo/a1r178D_700bwp.webp

Napsat komentář