Ksukol ocasatý

Ksukol ocasatý (Daubentonia madagascariensis) je vzácná samotářská poloopice žijící na ostrově Madagaskar. Zde je nazývána domorodci Aje aje nebo též “noční datel”.

Dlouhou dobu jej zoologové neuměli zařadit. Zvítězil názor, že se jedná o prapodivnou madagaskarskou veverku. Vzhledem k podobnosti zubů s hlodavci byl v minulosti řazen právě mezi hlodavce. Když byl v roce 1957 opět objeven, dostalo se mu konečně správného zařazení – a to mezi lemury. Mezi domorodci je rozšířena pověra, že pokud na někoho ukáže svým dlouhým hubeným prostředníčkem, tak dotyčný zemře. To je důvodem, proč ho nemilosrdně zabijí, kdykoliv se objeví v blízkosti vesnice. Má nálepku “nositel špatných zpráv” a “hněv předků”. Tu mu dosud nesejmula ani rozsáhlá kampaň mezinárodních ochranářských institucí či malgašské vlády. Mnoho lidí se domnívá, že aye-aye je jeho původní domorodé jméno. Malgaši jej ale nazývají ahay. Vysvětlení nalezneme v roce 1872, kdy byl Ksukol objeven cestovatelem Sonneratem. Dostal dva exempláře od domorodců, kteří jej přesvědčovali, že zvíře vidí poprvé v životě. Svůj úžas projevovali hlasitým aye-aye.

Ksukol žije v hustých bambusových lesích a ozývá se silným chrochtáním. Šplhá obratně po stromech, přičemž umí lézt i hlavou dolů, ale dokáže se pohybovat i po zemi. Pomalu se pohybuje po větvích a poslouchá, zda larvy nehlodají dřevo. Poklepává prsty na kůru stromů jako datel a mimořádně citlivým sluchem naslouchá pohybu hmyzu. Dlátovitými řezáky (nemají ukončený růst a sklovinou mají potaženou pouze přední část, které mu po celý život dorůstají) poté vykouše otvor a dlouhým prstem larvu vytáhne. Ksukol tak ekologicky nahradil datlovité ptáky, kteří na Madagaskaru chybí. Díky dvojitému kloubu na posledním článku prstu jen napomáhají obratnosti a šikovnosti této zvláštní “pinzety”. Tento šikovný prst využije i při vytahování sladké dužiny z kokosového ořechu či bambusových stébel. Pokud najde ptačí vejce, opatrně mu ukousne špičku. Do otvoru poté namáčí nejdelší prostřední prst – rychlým kmitáním a olizováním vyprázdní obsah.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons a Picryl

https://media1.s-nbcnews.com/j/streams/2013/March/130325/1B6625328-john-roachE686A593-DC8A-D1EE-B23A-3D63924D1DA5.fit-760w.jpg

Napsat komentář