Knihovna z vyhozených knih

Turečtí popeláři otevřeli knihovnu plnou knížek, které ostatní vyhodili do popelnic. Dokonale zde tak platí jedno dávné pořekadlo “Pro jednoho odpad, pro druhého poklad”.

Turečtí popeláři z hlavního města Ankary si toto pořekadlo vzali opravdu k srdci, otevřeli totiž knihovnu jen z knížek, které našli v popelnici. Původně se mělo jednat jen o malou knihovničku pro rodinu a přátelé popelářů, ovšem jak se knihy neustále hromadily, a začalo do ní chodit stále více lidí, museli se přestěhovat do větších prostor. právě nezbytné prostory poskytla městská část Çankaya v podobě budovy staré cihelny s parádní industriální atmosférou. Jak se o této knihovně dozvěděla široká veřejnost, stalo se z knihovny rušné komunitní centrum. V současné době se v knihovně nachází více jak 25 000 knih rozdělených do 17 kategorií, včetně encyklopedií, románů, sci-fi i fantasy. Turečtí popeláři ovšem ideu “odpadní” knihovny povznesli na ještě další úroveň, v roce 2019 přestavěli jeden popelářský vůz na mobilní bibliobus, se kterým rozvážejí knihy do místních škol i dalších knihoven. Pamatujte, knížky nepatří do popelnice!

Zdroj obrázku DeMilked a Pxfuel

https://www.irozhlas.cz/sites/default/files/styles/zpravy_fotogalerie_large/public/uploader/profimedia-036031408_180206-092103_mos.jpg?itok=xn3i4fVC

Napsat komentář