Dvojčata žid a nacista – jiní přesto podobní
Jak moc může člověka ovlivnit výchova a jak moc jeho povahu a vlastnosti určují geny? Na tuto otázku se snaží vědci odpovědět již opravdu dlouhou dobu. Jeden známý případ jim však mohl poskytnout opravdu dobrou odpověď.
V roce 1933 se v hlavním městě Trinidadu narodila jednovaječná dvojčata Oskar a Jack. Porodila je německá katolička, jejich otcem byl rumunský Žid. Na tom všem by nebylo nic výjimečného, pokud by oba bratři nebyli brzy po narození od sebe odděleni a pokud by nebyli vychováváni v naprosto odlišných prostředích. Jejich rodiče se totiž brzy rozešli a každý si vzal jednoho sourozence s sebou. Oskar odcestoval se svoji matkou do nacistického Německa a dostal její příjmení Stohr. Během dospívání se stal členem Hitlerjugend a dostalo se mu nacistické výchovy. Jeho bratr Jack dostal po otci příjmení Yufe a byl vychováván jako ortodoxní Žid.
Když se oba bratři v roce 1954 po letech opět setkali, byla z toho okamžitě senzace. V novinách se objevovaly titulky typu “Dvojčata: nacista a Žid”, obvykle doplněné obrázkem svastiky a židovské hvězdy. A první setkání bylo skutečně zvláštní. Podle výpovědi Jacka se bratři navzájem vnímali jako nepřátelé a jejich komunikace značně vázla. Když se po šesti společně strávených dnech loučili, došlo pouze na chladné podání rukou. Dalších 25 let se poté neviděli.
V roce 1979 v Minnesotě probíhalo studium dvojčat, které je nakonec svým způsobem sblížilo. Již po příjezdu na místní letiště se ukázalo, že navzdory minulosti mezi nimi zase tak velké rozdíly nebudou. Když se zde setkali, měli na sobě stejné oblečení a stejné brýle. Nic z toho nebylo domluvené. Následný výzkum prozradil, že to rozhodně nebyla náhoda. Podobnosti se jenom množily a často šlo i o úplné detaily. V politických názorech se ovšem zásadně lišili. Nedokázali se shodnout v otázce Izraele a Palestinců či kdo byl odpovědný za druhou světovou válku. Jackovi navíc vadilo, když Oskar označoval německé vojáky zájmenem “my”. Ani tentokrát se mezi nimi neutvořil přátelský vztah. Spíše se navzájem fascinovali. Jejich příběh se stal postupem doby světoznámým. Jack a Oskar se účastnili dalších studií, rozhovorů a byl o nich natočen dokument. V roce 1997 Oskar zemřel na rakovinu plic. Jeho identický bratr ho přežil o 18 let – v roce 2015 zemřel taktéž na rakovinu. Jejich odkaz je však nesmrtelný – lidé jsou v základu dílem přírody (genů) a to, jak byli vychováváni, utváří pouze nepatrnou část jejich osobnosti.
Zdroj obrázku Pexels