Datel sázející žaludy

Datel sběrač (Melanerpes formicivorus) vsazuje do kmenů starých stromů žaludy, kterými se živí.

Jak už název napovídá (anglicky Acorn Woodpecker – Acorn je žalud /pozn.př.), žije především na dubech. Jeho specialita spočívá v tom, že vytváří “sýpky” na nashromážděné žaludy. “Vyvrtávají” díry do mrtvých dubů, telefonních sloupů, dřevěných domů a podobně, kam ukládají nasbírané žaludy. Vytvářejí rozsáhlé děrované plochy, ve kterých skladují své nashromážděné rezervy. Ale jak jednotlivé žaludy v otvorech vysychají, stávají se menšími a hrozí, že by mohly vypadnout. Takže je nezbytné přesouvat je do menších otvorů.

Aby dokázali zorganizovat všechny tyto své aktivity, žijí datlové v komunitách. Někdy jsou tyto komunity složeny z několika monogamních párů zkombinovaných s nepářícími se pomocníky, ale monogamie není podmínkou, stejně dobře možný je i nemonogamně se pářící kolektiv. Důležitým faktorem ovšem je, že musí být jasná struktura toho, kdo co dělá. V rámci komunity jde o následující pracovní zařazení: sběr žaludů, údržba vyvrtaných děr a uskladněných žaludů (datlova sýpka může obsahovat až 50 000 děr!), hnízdění a plození, obrana sýpky před vnějšími zloději (v průměru tak hlídají přibližně 15 akrů plochy kolem sýpky). A když je skladiště vyjedeno, mohou se odstěhovat na zimu na jiné stanoviště.

Celá ta struktura je opravdu velmi dobře organizovaná, protože i s těmi všemi nemonogamními ptáky a pomocníky pospolu je příbuzenské křížení vzácné. Umíte si asi představit, že když je někde tolik složité organizace, nadělá se kolem toho spousta rámusu. Což je taky důvod, proč právě tento druh datla je jen velmi vzácně vítán na lidských zahradách.

Nejedí pouze žaludy, ale dokážou se živit též vlašskými ořechy, lískovými oříšky, pekanovými ořechy, mandlemi a piniovými oříšky. Také často pojídají hmyz. Díky tomu, že hlavní složkou jejich diety jsou žaludy, jsou silně závislí na podzimu a zimě. Proto také hnízdí na podzim, což je u ptáků velmi unikátní. Pravděpodobně díky evolučně rozvinuté sociální struktuře se Datel sběrač dožívá relativně vysokého věku. Nejstarší zaznamenaný Datel sběrač byl sedmnáct let starý – pro porovnání evropský datel se dožívá maximálně devíti let.

Zdroj obrázku Flickr a Wikimedia Commons

Napsat komentář