Život v železné plíci

Paul Alexander je jeden z posledních přeživších epidemie obrny z 50. let v USA. S dýcháním mu pomáhá archaický přístroj zvaný železné plíce.

Paul Richard Alexander z Texasu, se v šesti letech nakazil dětskou obrnou a postupem času mu začaly selhávat životní funkce. Od roku 1952 je tak zavřený ve starém železném přístroji – Iron lung, který mu pomáhá s dýcháním. Problém je, že přístroj začal v roce 2015 selhávat, a součástky, které jsou třeba na jeho opravu, už žádná společnost nevyrábí. Zařízení bylo vynalezeno v roce 1832 a jeho úkolem je pomáhat s dýcháním, když v těle selže svalstvo. Paul i přes své ochrnutí od krku dolů zvládal dříve stroj na pár hodin opouštět – díky tomu vystudoval právnickou fakultu, a dokonce mohl na vozíčku jezdit před soud hájit své klienty. Nyní již tuto možnost nemá a většinu času musí trávit uvnitř zařízení. Později se prý podařilo ony železné plíce opravit.

Proti dětské obrně se již dnes dá bránit jednoduchou vakcínou. I díky tomu se po celém světě vyskytuje dětská obrna už jen ve třech zemích – Afghánistánu, Nigérii a Pákistánu.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

Napsat komentář