Zbraně s řetězovým zásobníkem

Začátkem roku 1866 si nechal Američan Henry S. Josselyn patentovat revolver s řetězovým zásobníkem na 20 nábojů. Náboje malé ráže se vkládaly do jednotlivých komor a posun řetězu byl synchronizován s úderníkem. Patent je veden pod číslem 52248. Zbraň byla značně nepohodlná, jelikož dlouhý řetěz visící pod hlavní vážil odhadem minimálně jeden a půl kilogramu. Prodejně tak šlo o absolutní propadák.

Zajímavostí je, že nešlo o první zbraň s řetězovým zásobníkem. Tu si totiž nechal roku 1855 patentovat anglický puškař jménem Tribi (Treeby). Tato puška ráže 0,54 palce (cca 13 mm) ještě nebyla určena pro střelbu jednotnou municí, která se teprve začínala používat. Střelec musel nasypat odměřené dávky střelného prachu do nabíjecích komor, vložil ucpávky a náboje, načež ze zadní strany nasadil uzávěry. Řetěz se otáčel spolu s úderníkem, ale před výstřelem bylo nutné domáčknout hlaveň pomocí speciální páky. Zásoba munice činila 14 ran, ale prý existovala i verze na 30, ta se ale nedochovala. Tribi nabídl svou pušku britské armádě, ale ta ji považovala za příliš těžkou a nepohodlnou, navíc též příliš drahou a komplikovanou. Stejně tak civilní trh o zbraň neprojevil zájem a tak vzniklo jen několik prototypů, z nichž dva se dochovaly dodnes. Jeden je uložen v muzeu hrabství Hampshire ve městě Winchester a druhý je v soukromé sbírce.

Možná překvapí, že ve 20. letech 20. století někdo v SSSR zkonstruoval pistoli s řetězovým zásobníkem na 36 nábojů. Autor a ani okolnosti vzniku nejsou známy. Zbraň je uložena v muzeu zbraní v Tule.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

Napsat komentář