Zavíracím nožem pobodal Ludvíka XV.

Zavírací nůž se dvěma čepelemi, kterým zaútočil Robert-François Damiens na francouzského krále Ludvíka XV.

Kolem šesté hodiny večerní, 5. ledna 1757, pobýval král v zámku ve Versailles. Sestoupil po schodišti v doprovodu dauphina, kapitána královské gardy, Grand a Petit Equerries a plukovníka Švýcarské gardy. Byla již tma a dvaačtyřicetiletý Damiens z Arrasu číhal v jednom z výklenků na svůj cíl. Proběhl kolem strážců a bodl krále kapesním nožem mezi čtvrté a páté žebro. Způsobil sice dlouhou, ale mělkou ránu. Král těžce krvácel, v šoku byl přenesen do své ložnice a nakonec omdlel. Když nabyl vědomí, věřil že brzy zemře a zavolal kněze. Království svěřil dauphinovi a požádal královnu o odpuštění za potíže, které jí způsobil.

Fanatický útočník Robert-François Damiens byl dopaden díky tomu, že si nechal na hlavě klobouk, který si měl před králem sundat. Převezli jej do Conciergerie. Soud proběhl od 12. února do 26. března a shledal Damiense vinným z nejvyššího hrdelního zločinu “zavraždění osoby krále”, byť neúspěšného. Poprava se konala o dva dny později. Nejprve byl vystaven různým formám mučení, poté tažen a rozčtvrcen koňmi, jeho trup byl spálen a rozemlet na popel. Zbraň atentátníka se dochovala v archivu knížete de Croÿ.

Ludvíka XV. se po osmi dnech zotavil, leč útok měl hluboké následky na jeho psychický stav. Tváří v tvář všeobecnému znepokojení veřejnosti se král rozhodl změnit svůj životní styl. Měl v úmyslu znovu získat důvěru svých poddaných, přestat se vídat se svými milenkami a připravit dauphina na nástupnictví. Tato moudrá předsevzetí však neměla dlouhého trvání a paní de Pompadour se brzy vrátila ke dvoru král ji zahrnoval přízní až do jeho smrti v roce 1764. Ludvík XV., ironicky známý jako “milovaný”, nakonec zemřel jako neoblíbený král.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

Napsat komentář