Záhada migrace ptáků
Záhada migrace ptáků a fenomén zvaný “Pfeilstorch”
V minulosti si lidé jen těžko vysvětlovali, kam přes zimu mizí ptáci. Objevovaly se nerůznější teorie, jako třeba že odlétají na Měsíc, hibernují na dně oceánů nebo se mění na myši. Až v roce 1822 byl poblíž německé vesnice Klütz, nalezen čáp se zapíchnutým šípem v krku. Po ohledání se ukázalo, že tento typ šípů, dlouhý 76 cm, se používá pouze ve střední Africe. Potvrdila se tak teorie o migraci ptáků do zimovišť v Africe. Šlo první z několika obdobně poraněných čápů, kteří byli v Evropě nalezeni, a do dnešních dnů je známo zhruba 25 podobných případů. Používá se pro ně termín Pfeilstorch, tedy “čap s šípem”. Zajímavostí je, že čáp byl vycpán a je dodnes uložen v inventáři univerzity v Rostocku (viz obrázek).
Ve vsi Wilczkowice, nedaleko polského města Kielce, vyvolal roku 2018 rozruch čáp, viditelně prostřelený skrz naskrz šípem. Zvíře s touto nepříjemnou vzpomínkou na Afriku ale nekrvácelo a zdálo se jinak zdravé. Bohužel jeho odchyt nebyl možný, vzhledem k plachosti zvířete. K obdobnému případu došlo i v roce 2006, kdy se lidé pokoušeli zvířeti marně pomoci. Zajímavé ale je, že zvíře očividně bylo v natolik dobrém stavu, že se do svého polského hnízda vrátilo i následujícího roku.
Způsob, jakým čápi bílí migrují, je opravdu úžasnou podívanou. Cestují po tisících, někdy dokonce zastíní slunce, používají svá obrovská křídla, aby se vznášeli podél vzdušných proudů, spirálovitě se pohybují ve výškách 1 500 m a bez námahy plachtí celé kilometry. Protože velké vodní toky nevytvářejí správné vzdušné proudy, čápi se vyhýbají Středozemnímu moři. Na své cestě musí překonat řadu přírodních i umělých překážek. Rovněž se stále najdou lidé, kteří se ptáky snaží ulovit nebo jen tak zabít. Nejnebezpečnějším místem je patrně jezero Qaraoun v libanonském údolí Beqaa. Na vrcholu migrační sezóny v tomto úzkém údolí přiletí během několika krátkých dnů stovky tisíc čápů bílých, a mnoho tisíc se nikdy nedostane na druhou stranu. Situace se ale postupně zlepšuje a ochranu těchto ptáků si vzaly na starost i různé místní organizace.
Zdroj obrázku Wikipedia