Záchrana devíti pilotů
Poručík John Burns se svým značně přetíženým hydroplánem Kingfisher zachraňuje devět sestřelených pilotů ze zálivu Truk, během bojů v Pacifiku.
K jedné z nejpozoruhodnějších záchranných misí došlo 30. dubna 1944, během velkého úderu letounů z letadlových lodí na japonskou základnu Truk. Ta se nacházela v Karolínském souostroví v západní oblasti Tichého oceánu a šlo o silně bráněné místo. Američané byli velice dobře připraveni k záchraně pilotů z poškozených letounů, ale ne všem se podařilo dostat mimo dostřel Japonců. Pro jednoho z pilotů F6F Hellcat uvízlých uvnitř atolu se pokusil dostat poručík John Dowdle a radista Robert Hill, s plovákovým letounem OS2U Kingfisher. V silném větru se ale jejich stroj převrátil a rovněž skončili ve vodě. Nyní již tři americké letce se pokusil zachránit druhý Kingfisher pilotovaný poručíkem Burnsem (rodákem z Wynnewoodu v Pensylváni). S takovou zátěží již nemohl odstartovat a tak pojížděl po hladině, pod japonskou palbou na otevřené moře. Cestou ještě naložil posádky dvou sestřelených bombardérů TBM Avenger. Muži se vyšplhali na Burnsovo letadlo, usadili se na křídla a všude tam, kde bylo na trupu místo. Následně všech 9 zachráněných předal na palubu ponorky Tang (SS 306) pod velením nadporučíka Richarda O’Kanea (později obdržel Medaili cti). V tomto okamžiku Burnsovo letadlo začalo nabírat vodu, začalo se naklánět na jednu stranu a hrozilo převrhnutí. Burns spolu se svým pozorovatelem stroj opustili a rovněž našli dočasný azyl v ponorce. Za své hrdinství později Burns obdržel Námořní kříž.
Následujícího října byla ponorka Tang potopena během útoku proti japonským lodím poblíž ostrova Turnabout v západním Pacifiku. Stala se obětí zbloudilého torpéda, které vypálila na nepřítele. Pouze devět členů její posádky, včetně nadporučíka O’Kanea, přežilo potopení a byli zajati Japonci.
Zdroj obrázku GetArchive a Picryl