Whiskey war
Konec “Whiskey war”, aneb Kanada a Dánsko se po půl století dohodly na rozdělení malého neobydleného ostrůvku v Arktidě nedaleko Grónska. Země si ostrov rozdělí rovným dílem na dvě téměř stejně velké části podél přirozeně vzniklé rozsedliny. Válka to byla vskutku úsměvná, jelikož se vedla pomocí vyvěšování vlajek zanechávání lahví alkoholu.
Hansův ostrov (Hans Island, Hans Ø, Tartupaluk) je neobydlený ostrůvek o rozloze 1,3 km² ležící uprostřed Kennedyho průlivu mezi Ellesmerovým ostrovem a Grónskem. Na ostrov si dělají nárok Kanada i Dánsko. Ostrov objevil v roce 1871 polárník Charles Francis Hall a pojmenoval jej dle inuitského člena své výpravy Hanse Hendrika. V roce 1933 potvrdil Stálý dvůr mezinárodní spravedlnosti dánský nárok na celé Grónsko. V roce 1973 došlo při vytyčování námořní hranice mezi Dánskem a Kanadou k prvnímu sporu o Hansův ostrov. V letech 1980 až 1983 prováděla kanadská společnost Dome Petroleum geologický průzkum oblasti. Právě zostřující se soupeření o nerostné zdroje Arktidy, které se v důsledku globálního oteplování stávají přístupnějšími, vedl k vyhrocení konfliktu. Obě strany několikrát provedly vylodění na ostrově, vyvěsily tam své vlajky (a zanechaly lahve alkoholu vyrobeného ve své zemi – kanadskou whiskey nebo dánský akvavit). Proto je konflikt v médiích s nadsázkou označován i jako Whisky War (obě země jsou členy NATO, takže jsou smluvní spojenci).
Proběhla také tzv. Google War, kdy obě země ovlivňovaly internetové vyhledávače, aby podpořily své nároky. V současné době probíhají diplomatická jednání o společné správě ostrova. Dohodu o urovnání sporu v úterý 1. srpna 2023 zveřejnilo dánské ministerstvo zahraničí. Dohodu nyní musí ještě schválit parlamenty obou zemí. Kanada a Dánsko touto dohodou stanovily nejdelší námořní hranici na světě o délce 3882 kilometrů.
Zdroj obrázku Pixabay