Vozítko ukryté v kufru

Povětšinou lidé vozí cestovní kufry v autech, leč v Japonsku se rozhodli jít na to z opačné strany. Doslova vytvořili automobil ukrytý v kufru a zde je jeho fascinující příběh.

Nápad na vytvoření stroje s příznačným názvem Suitcase Car dostal inženýr Mazdy Yoshimi Kanemoto v době, kdy čekal dlouhou dobu na taxík z letiště domů. Od myšlenky k hotovému produktu nicméně vede ještě dlouhá cesta, poprvé se tak “auto v cestovním kufru” zrodilo až v roce 1991. O rok později model zaujal v rámci interní soutěže neobvyklých vozidel Fantasiad a japonská automobilka tak začala s jeho vývojem.

Vůz vznikl pod rukama sedmi techniků z oblasti vývoje a testování manuálních převodovek značky. Jako pomyslnou karoserii zvolili kufr od japonské společnosti Samsonite, která je ve světě výrobců zavazadel, batohů, tašek a kabelek špičkou v oboru. Model o velikosti 57×75 centimetrů byl osazen minimaturním motorem z motocyklu o objemu 33,6 cm3, který dosahoval výkonu 1,7 koně. Kufr o hmotnosti 32 kilogramů se s tímto agregátem dokázal rozjet až na 43 km/h. Výsledek nebyl ani tak autem, jako spíše motorovou tříkolkou, ostatně i k zatáčení se používala řidítka. Rozložení tříkolky zabralo zhruba minutu a o kontakt se zemí se starala kola z minibiku. Nádrž s benzínem je dostačující pro asi dvě hodiny provozu – víc stejně cestou z letiště na silnici nestrávíte. Řízení je podobné tomu u motocyklů, zatáčí se tedy řídítky a plyn, brzda a spojka se ovládají pomocí páček.

Krátce pro prezentaci v japonské centrále Mazdy si Suitcase Car odbyl premiéru na autosalonu v New Yorku. Pro tuto příležitost byly některé jeho části opatřeny speciálním lakem v designu americké vlajky. Šéfy severoamerické Mazdy stroj doslova nadchl, během jedné z demonstračních jízd však došlo k jeho zničení. Díky společnosti Road/Race Engineering nicméně myšlenka stroje zcela nezanikla a v roce 1994 spatřil světlo světa opravený Sutcase Car. Jeho “šasi” tvoří černý kufr a lakované díly karosérie byly modré, podstata automobilu ale zůstala stejná. Sériová výroba se i přes zmiňovanou reinkarnaci nikdy neuskutečnila, jediná existující Mazda Suitcase Car je však podle dostupných informací stále plně funkční. 

Zdroj obrázku Flickr

https://www.japan-cars.cz/wp-content/uploads/2020/12/1991-mazda-suitcase-car-1.jpg https://i.pinimg.com/564x/fc/2a/02/fc2a02bb8d59f2c014fc2ef3d2271a4f.jpg https://www.insidemazda.co.uk/wp-content/uploads/2020/12/Mazda_Suitcase_Car-5-800×529.jpg https://www.japan-cars.cz/wp-content/uploads/2020/12/1991-mazda-suitcase-car-2.jpg

Napsat komentář