Vozidla chráněná betonem

Během druhé světové války vyráběla britská společnost Concrete Limited vozidla chráněná betonovým “pancířem”. Na titulní fotce je Thornycroft, type 2 Bison vystavený v Bovingtonském tankovém muzeu.

Během Bitvy o Británii bylo pro Brity klíčové udržení bojeschopnosti svých letišť. Po zkušenostech z německé invaze do Norska, kde Němci proti letištím úspěšně použili výsadkáře, potřebovali Britové na obranu letišť obrněná vozidla či tanky. O většinu této techniky však britská armáda přišla během Bitvy o Francii a při následné evakuaci Dunkerque. Jako nouzové řešení byla zvolena výroba betonem obrněných vozidel, namísto nedostatkového kovového pancíře. Podle ochranné známky betonářského výrobce Concrete Limited dostala jméno Bison a měla sloužit jako pohyblivá kulometná hnízda. Jednalo se o atypická vozidla postavená na různých podvozcích starých nákladních automobilů. Nástavbu tvořila kabina řidiče a bojový prostor, obojí chráněné betonovým “pancířem” o tloušťce cca 150 mm. Celkem bylo vyrobeno 200–300 kusů ve třech typech. Posádku tvořili čtyři či více mužů. K bojovému nasazení vozidel nakonec nedošlo a jelikož je nebylo snadné sešrotovat, některé se zachovaly až do dnešních dnů.

Velice zajímavý je samotný materiál, který si jistě zaslouží detailnější pohled. Hlinitanový beton je speciální druh betonu, který se používal převážně od 30. do 50. let 20. století a jeho hlavní složkou je hlinitanový cement. Hlinitanový cement byl patentován ve Francii roku 1908 společností Lafarge a stal se výsledkem hledání cementu s odolností vůči síranům. Tento materiál se vyznačuje hnědou až oranžovou barvou a obsah oxidu hlinitého by se měl pohybovat nad 35 %. Cement se vyrábí pálením z vápence a bauxitu s nízkým obsahem oxidu křemičitého. Speciální vlastností tohoto cementu je rychlý náběh pevností – např. po 6 hodinách pevnost hlinitanového cementu může dosahovat 20 MPa až 55 MPa. Díky tomu se dal hlinitanový beton velmi rychle odbednit. Další výhodou byla možnost betonáže za nižších teplot a lepší odolnost betonu proti agresivním siřičitanům. Později se zjistilo, že beton ztrácí pevnost a narušuje železné výztuže.

Zdroj obrázku Wikimedia CommonsNapsat komentář