Vlezlá kampaň
Radegast to s tou kampaní už trochu přepískl. Tak jo, všichni jsme pochopili co máme pít za pivo, a teď by to mohlo zase skončit. Možná že ale legendární bůh pohostinství, hojnosti a úrody nám chce jen naznačit, že jej pijeme málo! “Agresivní reklama” nyní dosáhla nového levelu.
V 50. letech minulého století zažívala severní Morava prudký vzestup průmyslu – pracanti začali pociťovat vyprahlost a tak začal být nedostatek piva. Zároveň se propadl poddolovaný pivovar v Karviné. To bylo nutno urychleně vyřešit! Vhodné místo pro samotný pivovar Radegast se hledalo už od roku 1953. Nakonec vyhrály Nošovice, a to díky blízkému zdroji kvalitní vody z horské nádrže Morávka a dobré pozici uprostřed regionu. Slavnostní poklepání základního kamene proběhlo 7. července 1966. První várka piva byla uvařena 3. prosince 1970. Tehdejší sládek Jaromír Franzl (1918-2013) tam uvařil pivo, které mělo nezvyklou hořkou chuť. On sám pocházel z tradiční pivovarské rodiny, jejíž kořeny sahají až do roku 1758. Sládkem nošovického pivovaru byl od roku 1970 do roku 1978. Právě on vtiskl Radegastu charakteristickou výraznou hořkost, která byla v té době jiná než u ostatních piv na trhu. Tenkrát pivovary totiž vařily převážně nasládlá piva. Prosadit se mu svůj výtvor povedlo díky malé lsti, když dal při testování kolegům ochutnat vedle hořkého vzorku ještě sladší vzorek piva, než se tehdy obvykle vařil. A bylo rozhodnuto. Hořké pivo se zde vaří dodnes.
Jo a kdyby to někoho zajímalo, tak v roce 1969 se uskutečnila veřejná soutěž o jméno pro nový pivovar. Název měl být krátký, jednoslovný a měl mít bezprostřední vztah k regionu a k Beskydům. Sešlo se přes 3 500 návrhů včetně recesistických jako Rumcajs, Fridex nebo Magdon. Mezi nápady se objevily i Beskyd, Ogar nebo Pinoš. Nakonec ale lidé nejvíce navrhovali název Radegast, který odkazoval k bohu pohostinství, hojnosti a úrody. Pořád si ale říkám, že Fridex mohl být poněkud stylovější a nevadil by mu chlad ba ani třeskutý mráz!
Zdroj obrázku Wikimedia Commons