Velká tlačenice pakoňů

Hyeny uklízejí zbytky po velké tlačenici pakoňů při přechodu řeky.

Když mnohatisícové stádo dorazí na své cestě ke strmému břehu, nervozita se vystupňuje a začíná tlačenice. V obrovském chumlu tlačí přední řady nebezpečně blízko vysokého srázu. Několik zvířat tlačenici nezvládá a padá do úzké průrvy, která se tak stává nebezpečnou pastí. Když se první odvážlivec vrhá z vysokého břehu do kalné vody, ostatní jej bezhlavě následují, bez ohledu na to, kam dopadnou. Někdy to mohou být hřbety druhů, kteří se do vody vrhli před nimi, jindy mělký úsek řeky s trčícími balvany, o které si zvířata zlámou nohy. Po velkých přechodech bývá řeka poseta desítkami mrtvých či umírajících zvířat, ke kterým se scházejí mrchožrouti.

Jen o pár set metrů dál leží brod s pozvolným vstupem do vody, přesto si ale zvířata pro přechod řeky tradičně vybrala krkolomný sráz, z nějž nelze odhadnout místo dopadu. Jedním z možných vysvětlení tohoto chování je hypotéza, že pakoně mají migrační trasy zakódovány už po celé generace. Profil řeky se sice díky vnějším vlivům mnohde změnil, pakoně ale přesto tvrdohlavě lpí na místech, která k přechodu na druhý břeh využívali jejich předkové.

Úspěch pakoňů jako druhu spočívá především v jejich obrovském počtu. Útrapy věčného putování, útoky šelem a nebezpečné přírodní překážky si rok co rok vyžádají mnoho obětí. Pro obří stádo je to ale jen drobná komplikace.

Zdroj obrázku Pexels a Peakpx

Napsat komentář