Útěk supermoderní stíhačky MiG-25 ze SSSR

Dne 6. září 1976, se Američanům snesl z nebe jeden z největších dárků, jaký mohli během studené války dostat. Byl jím tajný a obávaný “superstíhač” MiG-25. Do Japonska s ním přeletěl sovětský pilot Viktor Bělenko.

Viktor Ivanovič Bělenko byl pilotem 513. stíhacího pluku 11. letecké armády sovětské protivzdušné obrany se sídlem v Čugujevce v Přímořském kraji, asi dvě stě kilometrů severovýchodně od Vladivostoku. Markantní nesoulady mezi teoriemi hlásanými komunistickou stranou a realitou, kterou viděl kolem sebe, ho dohnaly k přesvědčení uprchnout ze Sovětského svazu. 6. září 1976 při rutinním cvičném letu využil příležitosti, zamířil na východ a přistál na civilním letišti Hakodate v Japonsku. Bylo to poprvé, kdy tento letoun unikl z východního bloku, čímž byla vyzrazena jeho konstrukce. Bělenkovi byl udělen azyl v Spojených státech amerických tehdejším americkým prezidentem Geraldem Fordem a byl pro něj zřízen svěřenecký fond zaručující mu pohodlný život v dalších letech. Po své dezerci byl ve Spojených státech amerických pět měsíců vyšetřován a vyslýchán, poté byl několik let zaměstnán jako konzultant.

Bělenkovy vzpomínky zpracoval do knižní podoby americký publicista John Barron. Po listopadu 1989 mohla knížka vyjít i u nás, hledejte ji pod názvem Poslední let pilota MiG-25. Zajímavé jsou i rozhovory s Bělenkem dohledatelné na internetu. Sovětskou propagandou naočkovanému Bělenkovi chvíli trvalo, než se aklimatizoval. Například plné obchody považoval za kamufláž CIA. Později si omylem koupil konzervy pro kočky, jelikož ve východním bloku nic takového nebylo a tato příhoda pěkně ukazuje, že i inteligentní člověk vhozený do technologicky vyspělejšího prostředí může být zpočátku zmaten.

Pokud vás zajímá osud legendárního letounu, tak byl rozmontován, prozkoumán a pak vrácen do Sovětského svazu ve třiceti bednách. Bělenko přinesl s sebou pilotní příručku pro MiG-25 s očekáváním, že americkým pilotům pomůže při hodnocení a zkoušení letounu. Japonská vláda ovšem povolila Spojeným státům americkým pouze průzkum letounu a také pozemní testy radaru a motorů. Pokud jde o konstrukci dříve obávaného stroje, tak si Američané mohli oddechnout. Bělenkovy informace navíc potvrdily, že MiG-25 není klasická stíhačka pro vzdušné boje a není schopen vymanévrovat ani starší F-4 Phantom. Z důvodu Bělenkovy dezerce zrušilo ministerstvo obrany SSSR výstavbu dvou přepravních letadel ve prospěch úplné náhrady systému vyhodnocování cílů na všech sovětských vojenských letadlech, což si vyžádalo více než 2 miliardy rublů.

Bělenko však nebyl jediným pilotem, který tímto způsobem uprchl ze Sovětského svazu nebo z východního bloku. V březnu 1953 uprchl polský poručík Franciszek Jarecki do Dánska s letounem MiG-15 a ještě téhož roku jej následoval druhý kolega. V roce 1985 a 1987 přelétly sovětské vrtulníky při operacích v Afghánistánu do Pákistánu. Kapitán Alexandr Zujev odletěl 20. května 1989 ve stíhačce MiG-29 do Trabzonu v Turecku.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

Napsat komentář