Uprchlý otrok jménem Gordon

Ikonickým snímkem boje za práva černochů v USA, je pohlednice z roku 1863, zobrazující uprchlého otroka jménem Gordon, se zády pokrytými jizvami od biče.

Muž byl známý též jako “Whipped Peter” (bičovaný Petr) a původně pracoval na plantáži v Atchafalya, poblíž Washingtonu v Louisianě, kterou vlastnil John a Bridget Lyonsovi. Ti vlastnili celkem 40 otroků a farma měla rozlohu 3 000 akrů (12 km čtverečních). Jizvy mu způsobil bičem dozorce Artayou Carrier po ne zcela jasné události, kdy v záchvatu šílenství spálil všechny své šaty, chtěl zastřelit svou ženu a všechny kolem (nikoho ale nezabil). Samotný Gordon si na událost nevzpomínal a bylo mu to řečeno až na lůžku. Dva měsíce se ze zranění léčil a mezitím jej navšívil jeho pán kapitán John Lyons, který nebyl přítomen u bičování a Carriera propustil. Gordon utekl z farmy v březnu 1863 a aby zmátl pronásledovatele, vzal s sebou z farmy cibuli, kterou si vždy po překonání potoku nebo bažiny potřel kůži. Během deseti dnů uběhl víc jak 64 km, než se dostal k unionistickým pozicím XIX. sboru u Baton Rouge. Druhého dubna prošel lékařskou prohlídkou, která odhalila výrazné Keloidní jizvy (keloidy) způsobené bičem. Ve vojenském táboře byli přítomni fotografové William D. McPherson a pan Oliver, kteří jej neprodleně vyfotografovali. Tři měsíce po té, co bývalí otroci mohli vstoupit do armády, se i Godon přidal k armádě Unie. Při jedné výpravě byl zajat Konfederačními vojáky, kteří jej svázali, zmlátili a nechali ležet, domnívajíc se že je mrtvý. Přežil a opět se vrátil k vládním jednotkám. V jednotce Corps d’Afrique to dotáhl až na hodnost seržanta a v květnu 1863 se účastnil obléhání Port Hudson, kde právě černí vojáci byli v čele útoku. Pohlednice se zbičovanými zády uprchlého otroka a nyní vojáka Unie, rychle obletěly zem a v červenci byly otištěny spolu s jeho příběhem v nejčtenějším časopise Harper’s Weekly.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons a SnappyGoat

https://thestateindia.com/wp-content/uploads/2020/10/Harrowing-realities-of-19th-century-slavery-in-America-revealed-in-729×1024.jpg

Napsat komentář