Transplantace zvířecích varlat boháčům

Na počátku 20. století se v hlavách některých vědců zrodila “báječná” myšlenka transplantovat zvířecí orgány do lidí. Xenotransplantace je terapeutický zákrok, kdy se nefunkční orgán příjemce nahradí zdravým odpovídajícím orgánem od jedince jiného živočišného druhu než je příjemce. Tehdy však nešlo o záchranu lidí pomocí prasečí chlopně nebo něco podobného. Mluvíme o transplantaci opičí varlat ku zlepšení sexuálního života milionářů.

Všechno to začal francouzský doktor ruského původu Sergej Voronoff (1866-1951), který v letech 1896 a 1910 působil v Egyptě, kde měl příležitost studovat degenerativní důsledky kastrace eunuchů. Výsledky pozorování později využil při vypracování omlazovacích postupů. Konkrétně nabízel boháčům transplantaci varlat popravených vězňů. Jelikož měl ale málo “dárců”, nakonec se rozhodl používat varlata opičí, kterých měl z nějakého záhadného důvodu dostatek (!) Jeho nápad měl překvapivě úspěch a vydělal spoustu peněz.

Svou tvorbou inspiroval Johna R. Brinkleyho (1885-1942) amerického “doktora”, tedy přesněji šarlatána co o sobě jen prohlašoval že je lékař. Brinkley však neměl přístup k opicím a tak používal varlata kozlí. V tomto případě ale nešlo o plnohodnotné transplantace, jelikož je pouze zašíval do šourku a nijak nepřipevňoval. Zde nás nejspíš napadne, že se zvířecí varle muselo začít rozkládat a svého hostitele zabít. Tak se v některých případech i skutečně stalo (zemřelo mu 12 pacientů). Většinou ale tělo dokázalo cizorodou tkáň obalit a postupně vstřebat. Pacienti u něj stáli fronty a tak si mohl za zákrok začít účtovat až 750 dolarů (původně jen 150). Dokázal na svém “nesmyslu” vydělat miliony. Kritici z řad lékařských komor postupně nalezli oporu u politiků a postupně přibývalo stížností, soudů a vyšetřování. V roce 1938 jej jeho dlouholetý osobní nepřítel doktor Morris Fishbein nazval ve své knize šarlatánem. Výsledkem byl velký soud kvůli urážce na cti, který ale Brinkley prohrál. Rozjela se lavina dalších procesů a ožebračený Brinkley musel vyplatit přes tři miliony dolarů na odškodném. Nervově se zhroutil, prodělal krátce za sebou tři infarkty a nedlouho poté zemřel.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons a Flickr

Francouzský doktor ruského původu Sergej Abrahamovič Voronoff (1866-1951)
Americký šarlatán John R. Brinkley (1885-1942)

Napsat komentář