Tajemný tulák Leatherman

Tulák známý jen jako “Leatherman” (1839-1889), který v ručně vyrobeném koženém obleku cestoval každý rok přes severovýchod Spojených států na pravidelném okruhu (587 kilometrů) mezi řekami Connecticut a Hudson v letech 1857 až 1889. Zde na fotografii z 9. června 1885.

Leathermanova identita zůstává neznámá, byť je většinou považován za Francouze z Kanady, vzhledem k plynulé komunikaci v tomto jazyku a lámané angličtině. Na své 587 kilometrů dlouhé cestě se každých pět týdnů zastavoval v přilehlých městech, aby doplnil jídlo a zásoby. Zde vždy upoutal pozornost svým oděvem kompletně vyrobeným ze silné kůže. Poprvé o něm píší v Burlington Free Press datovaném k 7. dubnu 1870 a hovoří o něm jako o “Leather-Clad Man” (Muži v kůži). Mluvil údajně jen zřídka a když byl osloven, mluvil jednoduše a jednoslabičně. Podle dobových pověstí pocházel z Pikardie ve Francii. Mluvil plynně francouzsky, komunikoval většinou chrochtáním a gesty, zřídka používal svou lámanou angličtinu. Když byl dotázán na původ, náhle ukončil konverzaci. Po smrti byla u jeho těla nalezena modlitební kniha psané ve francouzštině. Vzhledem k tomu, že v pátek odmítal jíst maso, se spekulovalo že jde o katolíka. Není známo jak si vydělával peníze, ale jeden obchod uchoval záznam o jím pořízené objednávce: jeden bochník chleba, plechovka sardinek, půl kila kvalitních krekrů, koláč, dva litry kávy, čtvrt pinty brandy a láhev piva.

Leatherman byl v Connecticutu dobře známý. Na svých obchůzkách byl spolehlivý a lidé pro něj měli připravené jídlo, které často jedl na jejich prahu. Deset měst podél Leathermanovy cesty přijalo nařízení, která jej osvobodila od státního “trampského zákona” přijatého v roce 1879. Přežil vánice a rozmary počasí v ohněm vytápěných skalních přístřešcích. Byť jeho tvář byla během zimy často omrzlá, v době své smrti nepřišel o žádné prsty, na rozdíl od jiných tuláků. Connecticut Humane Society jej nechala v roce 1888 zatknout a hospitalizovat, což vedlo k diagnóze “příčetný až na citové trápení”. Vzhledem k tomu že měl peníze a toužil po svobodě, tak byl propuštěn. Jeho tělo bylo nalezeno 24. března 1889 v jeho jeskyni Saw Mill Woods na farmě George Della ve městě Mount Pleasant, New York, poblíž Ossiningu. Příčinou úmrtí byla rakovina úst kvůli užívání tabáku.

Leathermanův hrob je na hřbitově Sparta, na Route 9 v Ossiningu v New Yorku. Na náhrobku byl zmiňován jako Jules Bourglay z Lyonu ve Francii. Toto jméno se poprvé objevilo v příběhu publikovaném v Waterbury Daily American 16. srpna 1884, ale později bylo odvoláno. V roce 2011 ohledal hrob tým výzkumníků, včetně Dana W. DeLuca. Během exhumace nebyly nalezeny žádné viditelné ostatky, jen pár hřebíků z rakve. Cílem exhumace bylo otestovat ostatky tajemného muže, aby se určil jeho původ. Dne 25. května 2011 byla zemina z hrobu přemístěna z Route 9 na jiné místo na hřbitově. Na novém náhrobním kamenu je mosazná plaketa s jednoduchým nápisem “The Leatherman”.

Zdroj obrázku Photo – Public Domain

Napsat komentář