Tajemný mazel Binturong

Binturong (Arctictis binturong) je velká stromová cibetkovitá šelma s dlouhým chápavým ocasem, která žije v korunách stromů deštných pralesů jihovýchodní Asie. Voní po popcornu a má velmi zvláštní vztah s fíky. Jde o natolik pozoruhodného tvora, že o jeho životě toho moc nevědí ani odborníci. Většina znalostí o nich totiž pochází z chovů v zajetí.

Jedná se o výlučně stromový druh, který se zdržuje v nejvyšších patrech pralesa, kde ve větvích odpočívá a hledá potravu i bezpečí. Na šelmu má i neobvyklou potravní specializaci. Je všežravý – kromě různého hmyzu a drobných obratlovců se živí výhonky, listy, pupeny a především ovocem. Má zajímavý vztah s liánovitými druhy fíkovníků (takzvanými škrtiči), které mu poskytují potravu a oplátkou je pomáhá šířit do okolí. Bez změkčení tvrdého osemení v trávícím traktu binturongů by semena vůbec nevyklíčila. Pojmenování binturong je malajského původu, v angličtině se pak můžeme setkat s označením “bearcat” (medvědokočka). Označení je dosti trefné, jelikož na jeho silných tlapách najdeme částečně zatažitelné drápy. Zajímavostí pak je dlouhý svalnatý ovíjivý ocas, podobný má pouze jihoamerický kynkažu. Samice, která je větší než samec, může vážit přes 20 kg. Na skákání mezi stromy tak jsou příliš těžcí a při přesunu musí sestoupit na zem. Jsou také skvělí plavci. Samice rodí v průměru dvě mláďata, která v případě vystrašení vystřikují páchnoucí tekutinu (jako skunk). Toto chování však nebylo pozorováno u jedinců starších několika měsíců, kteří se již dokáží snáze ubránit.

Podobně jako kočka si olizuje srst a předními tlapkami si čistí obličej. Jistou podobu s kočkou bychom našli i v povaze. Binturong je mírné a snadno ochočitelné zvíře, které se příliš nebojí lidí, v některých oblastech je proto oblíbeným domácím mazlíčkem. Svou nelibost dává najevo hlasitým syčením. V závislosti na své náladě vrčí, kvílí, syčí nebo mručí. Hlavní hrozbou je ztráta biotopů v důsledku těžby dřeva a zemědělství. Někdy jsou také chytáni a prodáváni jako domácí mazlíčci či se využívají v tradiční čínské medicíně.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

Napsat komentář