Řetězová pila pro rozšíření porodního kanálu

Někdy v letech 1783-1785 vytvořili skotští doktoři John Aitken a James Jeffray, speciální ruční řetězovou pilu, pro usnadnění zákroku označovaného jako Symphysiotomie.

V podstatě šlo o rozšíření porodního kanálu, přičemž pilkou se rozřízla chrupavka spojující pánevní kosti ženy. Zákrok byl populární již na konci 16. století, ale později jej naštěstí nahradila bezpečnější varianta císařského řezu. Zařízení se rovněž používalo k vyřezávání nemocných kostí. Zmíněná ruční pila měla jemně zoubkovaný článkový řetěz, kterým bylo možno prořezávat kost bez většího poškození okolní tkáně. Jejich vynález kolem roku 1830 vylepšil německý ortoped Bernhard Heine z Würzburgu a nazval jej osteotom. Tento nástroj měl články řetězu s drobnými zuby s hranami nastavenými pod úhlem, řetěz se pohyboval kolem vodicí lišty. Spolu s masivním rozšířením anestezie bylo používání řetězové pilky při porodu přímo doporučováno jako vůbec nejvhodnější postup. Ve druhé polovině 19. století byly k řezání kostí upřednostněny drátové pily a později přestala být symphysiotomie používána ve prospěch klasického císařského řezu.

Roku 1905 si jistý těžař dřeva ze San Francisca jménem Samuel L. Bens všiml, že by Heineho pila mohla za určitých okolností sloužit ke kácení stromů. S patentem přišel o deset let později Kanaďan James Shand. Do vývoje motorové pily se zapojila také německá společnost Festo a později se připojili i další, mezi nimi například Andreas Stihl.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

https://archive.nyafuu.org/foolfuuka/boards/out/image/1500/93/1500931869061.png

Napsat komentář