Švýcarská armáda již třikrát (omylem) provedla invazi do Lichtenštejnska

Lichtenštejnsko patří s rozlohou 160 km² k nejmenším státům Evropy, nikdy nebylo vojenskou velmocí a v 19. století se naposled zapojilo do ozbrojeného konfliktu. Roku 1866 propukla krvavá prusko-rakouská válka o vládu nad Střední Evropou, boje ale probíhaly i v severní Itálii. Lichtenštejnsko tehdy patřilo mezi neutrální státy německého spolku, přesto sestavilo jednotku čítající 80 vojáků a vyslalo je na pomoc Rakousku. Všichni válku přežili a zpátky do Tyrolska je eskortoval jeden italský voják. Právě tato událost vedla k oblíbené pověsti, že se z války vrátilo o jednoho vojáka více, než do ní vyrazilo. To je ale mýtus a Ital se pak vrátil zpátky domů. Nešel s nimi do Lichtenštejnska a nebyl jejich vojákem.

Brzy po skončení války byla lichtenštejnská armáda definitivně rozpuštěna. Prohra německé koalice uvolnila zemi z povinnosti udržovat armádu a parlament toho bleskově využil. Kníže Johann II. z Lichtenštejna sice protestoval, že to zanechá území nechráněné, ale nakonec mu to nebylo nic platné a zrušení odsouhlasil roku 1868. Na titulní fotografii můžeme vidět posledního lichtenštejnského vojáka, veterána z války roku 1866, kterým byl Andreas Kieber (1848-1939).

Nutno však podotknout, že během posledních třiceti let se Lichtenštejnsko stalo (omylem) již třikrát cílem invaze svého většího souseda – Švýcarska. K prvnímu incidentu došlo při cvičných střelbách dělostřelectva v roce 1985. Silný zimní vítr tehdy zanesl několik projektilů až do lichtenštejnského lesa Bannwald, načež tam vypukl rozsáhlý požár. To se neobešlo bez zlé krve a protestů ze strany Lichtenštejnců, ale celou záležitost se podařilo urovnat pomocí několika milionů švýcarských franků. Uplynulo však jen pár let, a Švýcaři “udeřili” znovu. V roce 1992 nařídil švýcarský velitel během cvičení svým kadetům, aby se přesunuli k městečku Triesenberg a pozorovali okolí. Zřejmě si ovšem neuvědomil, že se tak již dostanou na území Lichtenštejnska. Jednotky rozkaz splnily, ale když zjistily, v jaké situaci se ocitly, okamžitě se stáhly. Malý stát se přitom o “invazi” cizího vojska dozvěděl teprve v okamžiku, kdy se za ni Švýcaři začali pokorně omlouvat. Při vpádu naštěstí nevznikly žádné škody. K podobnému incidentu došlo také v roce 2007. Uprostřed noci zaskočila jednotku 171 švýcarských vojáků prudká bouře, v níž se ztratili a nechtěně pronikli necelé dva kilometry za hranice sousedů. I tentokrát se vláda alpské země omlouvala relativně zbytečně, protože Lichtenštejnci o armádním přešlapu opět vůbec nevěděli.

Napsat komentář