Stromoví klokani

Deštné lesy severovýchodního Queenslandu v Austrálii obývá velice zvláštní tvor. Velice dobře šplhá a vzdálenost 9 metrů mezi korunami stromů pro něj není žádnou překážkou. Nejde však o opici, ale vačnatce. Klokan stromový (Dendrolagus lumholtzi) se živí listím a může slézt i na zem, kde pomalu hopká nebo se pohybuje po čtyřech. Na rozdíl od ostatních klokanů mají jejich stromoví příbuzní dlouhé přední nohy. Byť se to nezdá, nejde o žádné drobečky. Délka těla činí 48 – 80 cm, ocas až 90 cm a hmotnost 4 – 10 kg. Pokud jde o délku života, tak v zajetí se jeden jedinec dožil dvaceti let.

Na fotografii můžete vidět šestiměsíčního samečka jménem Chimbu ve vaku své matky (Mani). Otec (Bagam) hopsá někde po větvích, tak se krmení neúčastnil. V tomto případě se jedná o stromové klokany Goodfellowy (Dendrolagus goodfellowi), kteří se vyskytují na nedaleké Papui Nové Guinei. Patří ke vzácně chovanému druhu, leč v zajetí je snadno ochočitelným. Váží přibližně 7 kg, má huňatou srst i na chodidlech s rezavou barvou a bílou maskou. Na zemi jsou pomalí a nemotorní. V korunách stromů jsou však velice hbití a odvážní. Bez zranění dokáží ustát i pád z více jak devíti metrů. Primárně se živí listy z rostlin Flindersia pimenteliana, příležitostně ale rádi pozřou rovněž různé druhy ovoce, obilovin, květin nebo trav. Velký žaludek slouží v podstatě jako fermentační nádoba, podobně jako je tomu u skotu a býložravých přežvýkavců, kdy bakterie pomáhají s rozkladem vláknité stravy.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

https://images.theconversation.com/files/323912/original/file-20200330-146695-1bxcwdt.jpg?ixlib=rb-1.1.0&q=45&auto=format&w=1000&fit=clip

Napsat komentář