Střet dvou oceánů

Střet dvou oceánů, aneb zajímavý fenomén dvoubarevné vodní plochy.

Tento efekt je k vidění na různých místech. Příkladem může být střet Atlantického a Indického oceánu u Kapského Města v Jihoafrické republice. Teplým mořským proudem v západní části Indického oceánu je proud Střelkového mysu. Je široký asi 100 km a jeho teplota dosahuje až 25 stupňů Celsia. Zároveň patří mezi nejrychlejší oceánské proudy. V blízkosti Střelkového mysu se střetává se studeným Benguelským proudem. Protože mají vody rozdílnou teplotu, slanost a vířivou strukturu proudění vody, jsou v místě střetu odlišně barevné.

Dalším místem je Aljašský záliv, na hranici mezi Beringovým mořem a Pacifikem (Tichým oceánem). Hranice, kde se vody Beringova moře a Pacifiku střetávají, je také snadno rozpoznatelná i ze satelitních snímků. Ken Bruland, profesor oceánologie na univerzitě v kalifornském Santa Cruz, vysvětlil pro server Alaska Dispatch News pravý důvod vzniku tohoto fenoménu. Sám byl členem výpravy, která hranici mezi oceány mapovala a autorem některých fotografií, které se později objevily na internetu.

K jevu dochází tak, že ledovcové řeky odnášejí z hor sedimenty obsahující velké množství železa, které se pak dále šíří pomalými oceánskými proudy. Ty jsou zodpovědné za světlejší, kalně modré zabarvení. Tvrzení, že by se vody nemísily, je nesmyslné, proces ale trvá delší dobu a není od pohledu rozpoznatelný. Hranice se posouvají podle směru foukání větru a dalších změn počasí.

Zdroj obrázku Pixabay

https://i.pinimg.com/originals/7d/38/42/7d38420e3c4504ff882c9924ab5ca485.jpg

Napsat komentář