Statečná fenka vedla vojáky do útoku

Fenka Grace vede do útoku vojáky Konfederace. Po bitvě byla prohlášena za jedinou křesťansky smýšlející bytost obou znesvářených armád.

Na obraze od Dona Troianiho můžeme vidět psího maskota 1st Maryland Battalion jak vede své vojáky v boji o Culp’s Hill, během třetího dne bitvy u Gettysburgu. Právě u Culp’s Hill, 3. července 1863, došlo k doslova bratrovražednému střetu, jelikož se vojáci střetli s unionistickým plukem 1st Maryland Eastern Shore Regiment. Bratr tak zabíjel bratra, soused souseda. V děsivé bitvě na Culp’s Hill tito muži bojovali proti sobě a utrpěli těžké ztráty. Plukovník James Wallace po boji napsal: “První Marylandský konfederační pluk se s námi střetl a byl rozsekán na kusy. Se zármutkem jsme shromáždili mnoho našich starých přátel a známých, nechali jsme o ně pečlivě a něžně pečovat.”

Fenka Grace byla maskotem svého praporu, těšila vojáky v táboře i na pochodu a v bitvě statečně bojovala. U Culp’s Hill byla zmatená pohledem na padlé vojáky, dloubala do nich aby vstali a hráli si s ní. Sama bohužel bitvu nepřežila. Proděravěna kulkami, láskyplně olízla ruku vojákovi a zemřela. Vojáci plakali nad jejím odchodem. Unionistický generál Thomas Leiper Kane (1822-1883), dojat prostou láskou nebohé fenky, nařídil její řádný pohřeb a prohlásil ji za “jedinou křesťansky smýšlející bytost obou znesvářených armád.”

Zdroj obrázku Pixnio

https://marylandreb.files.wordpress.com/2009/07/troianibandofbrotherslg.jpg

Thomas Leiper Kane (1822-1883)

Napsat komentář