Starořímský chléb z Pompejí

Už ve 2. století př.n.l. najdeme v Římě veřejné pekárny. Dostatek obilí je důležitý a na prvním místě je zásobování hlavního města říše Říma. Asi dvě třetiny jeho roční spotřeby obilí kryl Egypt, který byl římskou provincií od roku 30 př.n.l. Ze Starého Říma máme doklady o několika typech chlebů. Nejdražší byl panis sigilienus (bílý chléb). Když se do těsta přimíchalo trochu otrub, tak vznikl panis segundus. Městská chudina a otroci konzumovali panis dulus, tedy nejméně kvalitní chléb. Římský chléb měl spíše tvar koláče, byl 4 cm vysoký. Po obvodu byl tento chleba přepásán provázkem pro snadné přenášení a zavěšení. Z vnějšku byl nařezán na několik dílů, čímž se dal snadno rozlámat na jednotlivé porce i bez použití nože. Za dob císaře Augusta bylo v Římě na 400 pekáren. Poněkud překvapivě se dochovaly nálezy starořímských chlebů. Dne 24. srpna roku 79 n.l. , připravil jeden takovýto bochník pekař v Pompejích. Označil jej nápisem: “majetek Celera, otroka Quinta Grania Vera”. Kolem poledne došlo k erupci Vesuvu, na město dopadaly rozžhavené kameny, které bořily budovy. Obyvatele města usmrtily plyny, resp. pyroklastická vlna, což je mrak přehřátých plynů, popela a kamenů vyvrhnutých ze sopky. město bylo zasypáno zhruba šestimetrovou vrstvou popela. Právě popel skvěle zachoval i samotný bochník chleba. V roce 1930 byl zachráněn a uložen v neapolském muzeu. Nedávno se italský šéfkuchař Giorgio Locatelli, rozhodl upéct repliku tohoto chleba. Ingredience odpovídaly dobovému složení a i výrobní postup přibližně odpovídal. Zde je soupis potřebných surovin:

400g kvásku (biga acida)
12g kvasnic
18g lepku
24g soli
532g vody
405g špaldy mouky
405g celozrnné mouky

po třech minutách hnětení, máte připravené těsto. Vytvarujete jej do požadovaného tvaru a necháte hodinu odpočinout. V tomto stavu jej opásáte provázkem, čímž získáte drážku po obvodu. Povrch nařežete na osm dílů a označíte textem pomocí raznice. I s touto raznicí, vložíte bochník do pece na 30-45 minut a pečete při teplotě 200 stupňů. Dále je docela zajímavé, porovnat si dobové ceny, dle nálezů z Pompejí:

chléb = 1 ass
1 l vína = 1 ass
prostitutka = 8 assů
6 kg pšenice = 32 assů
1 kg pepře = 64 – 240 assů
otrok = 10 116 assů
pohřeb boháče = až 400 000 assů
pořádání her = 800 000 assů

Běžná zásoba peněz bohatých občanů se pohybovala okolo 4 000 – 12 000 assů. Tříčlenná rodina s otrokem potřebovala denně asi 25 assů (za rok zhruba 9 120 assů). Majetek nejbohatších mužů v římské říši dosahoval částek až 1 600 000 000 assů.

Cenzor (nejvyšší římský úředník) Marcus Cato starší (234–149 př.n.l.) zmiňuje, že otroci mají dostávat cca 1,5 kg chleba denně, aby neměli hlad ani žízeň a nevedlo se jim špatně. Lidovým jídlem je dle něj například punská kaše: “Dej do vody 1 libru pšeničné mouky (dnes 0,33 kg) a hleď, aby se dobře namočila. To nalej do čisté pánve, přidej k tomu 3 libry čerstvého tvarohu (1 kg), ½ libry medu (0,165 kg) a 1 vejce a všechno dohromady promíchej, vař a vlej do nové mísy.” Ještě recept na šišky: “Smíchej tvaroh s krupicí. Z toho udělej tolik šišek, a tak velikých, kolik jich chceš udělat. Vlož je do horkého oleje v kotlíku. Smaž je po jedné nebo po dvou, často je hůlkama obracej, smažené pak vytahuj, namaž medem, posypej mákem a podávej.” Na koblihy má úplně stejný recept, jenom se smaží v proděravělé misce nebo sítu, které se potopí do horkého oleje. Pokud se vrátíme k samotnému nálezu zuhelnatělého chleba, tak před pár lety, byly nalezeny dva zuhelnatělé bochánky chleba z konce přemyslovské vlády (přelomu 13. a 14. století), při výzkumu ve Veselé ulici v centru Brna. Byly nalezeny v suterénu domu, který vyhořel. Právě díky požáru bylo pečivo spáleno “na uhel” a dochovalo se tak do dnešních dní.

Zdroj obrázku Flickr a Wikimedia Commons

Napsat komentář