Šroubový kompresor
Šroubový kompresor je typ plynového kompresoru, který používá šroubový mechanismus s kladným rotačním posunem. Běžně se používají jako náhrada pístových kompresorů, kde jsou zapotřebí velké objemy vysokotlakého vzduchu, a to buď pro velké průmyslové aplikace, nebo pro provozování výkonných vzduchových nástrojů, jako jsou kladiva a rázové utahováky. Proces stlačování plynu rotačních šroubů je plynulý posuvný pohyb, takže dochází k velmi malému pulzování nebo rázovému proudění, jako je tomu u pístových kompresorů. Kompresní blok je složen ze dvou asymetrických, šroubových rotorů, které se točí proti sobě. Plyn, který blok nasaje do prostoru mezi rotory, prostupuje šroubovicemi a otáčením se prostor mezi nimi zmenšuje. Takto stlačený vzduch vychází z kompresního bloku k dalšímu zpracování.
Šroubový kompresor je určen pro trvalou zátěž, má dlouhou životnost, nízkou hlučnost a stláčení probíhá bez pulzací. Nevýhodou je cena, nevhodnost pro přerušovaný chod výroby a nutná přesná dimenzace, případně frekvenční měnič (poslední dobou velmi oblíbené).
Šroubový kompresor byl poprvé patentován v roce 1878 Heinrichem Krigarem v Německu, ale jeho patent vypršel, aniž by byl postaven funkční stroj. Moderní šroubový kompresor vyvinul švédský inženýr Alf Lysholm (1893-1973), když hledal způsob, jak překonat přepětí kompresoru v plynových turbínách. Návrh si nechala roku 1935 patentovat společnost Ljungstroms Angturbin AB (pro niž Lysholm pracoval) a poté byl široce licencován dalším výrobcům. V roce 1951 byla společnost přejmenována na Svenska Rotor Maskiner (SRM). V roce 1952 byl poprvé použit skotskou strojírenskou společností Howden řezací stroj Holroyd k výrobě spirálových rotorů kompresoru, což výrazně snížilo náklady i dobu výroby. V roce 1954 Howden a SRM společně vyvinuly první šroubový kompresor zaplavovaný olejem. Což zajišťovalo jak chlazení, které umožňovalo vyšší tlakové poměry, tak eliminaci rozvodových kol. Asymetrické rotory byly poprvé patentovány společností SRM a následně komerčně představeny společností Sullair v roce 1969. Zavedení asymetrických rotorů zlepšilo těsnění a dále zvýšilo účinnost.
Zdroj obrázku Wikimedia Commons