Tuzemský sporťák JK 2500

Dvoumístné sportovní kupé JK 2500 vyrobený konstruktérem závodních vozů Júliem Kubinským.

Myšlenku výroby vlastního sporťáku elegantních tvarů nosil Kubinský v hlavě dlouhá léta, až v roce 1951 však potencionální spolupráce s brněnskou Karosou zažehla reálnou šanci tuto představu dotáhnout do konce. Ani u Karosy se sice konstruktérovi nakonec nezadařilo a firma dala přednost jinému projektu (pokračování výroby vojenských nástaveb), právě zde ale v roce 1952 vznikly první nákresy budoucího kupé JK 2500 (označení tvoří iniciály autora a odkaz na 2,5litrový motor). Odhodlání nepolevilo. Vznikla tak skupina 15 zaměstnanců Karosy, která pod vedením Kubinského souhlasila, že jeho vysněný sporťák zvládnou společně postavit vlastními silami v garáži. Výsledek byl na první dobrou úžasný, navíc s ohledem na podmínky, ve kterých JK 2500 vznikalo. Na podzim roku 1955 bylo hotovo a následující rok v lednu byl vůz představen tisku.

Základ dvoumístného kupé tvořil prostorový rám z ocelových trubek, doplněný o podpůrné díly z plechu. Jednotlivé části stylové karoserie byly samozřejmě vyklepány ručně. Přední náprava pocházela z německého armádního automobilu KdF, vzadu bylo zavěšení typu De Dion. Na délku měl sporťák 4050 mm, široký byl 1620 mm, vysoký pouze 1220 mm a rozvor činil 2300 mm. Pohotovostní hmotnost se pohybovala na hodnotě 1160 kg. Do vytříbeného kolektivu renomovaných sportovních značek mohlo JK 2500 patřit i zprvu použitým motorem. Pod kapotu byl totiž uložen řadový šestiválec Alfa Romeo o objemu 2,4 litru. Na zadní kola tak mířilo okolo 90 koní (66 kW). Motor i převodovka z Alfy pocházely z druhé ruky, stejně jako například bubnové brzdy a kola z Lancie. Československý původ nicméně zvýraznilo až následné použití vzduchem chlazeného V8 od Tatry. Verze motoru T 603 A byla postavena z náhradních dílů a původně pocházela z terénního modelu Tatra 805. Tady se pohyboval výkon okolo 75 koní (55 kW). S nasazením motoru od Tatry Kubinský počítal od začátku celého projektu. Pomyslnou tečkou vývoje kupé byl tedy moment, kdy se konstruktérovi povedlo od Tatry získat nový motor T 603, s nímž dosahovalo JK 2500 výkonu přes 100 koní (74 kW) a zvládlo maximální rychlost přes 170 km/h. Ostatně diskuze s kopřivnickou značkou naznačují i dobové fotky, kde je JK 2500 viděno se jménem Tatra na přídi.

Ačkoliv se měla u samotné Tatry řešit i možná malosériová produkce, z těchto plánů nakonec sešlo. Ve vlastnictví Kubinského zůstalo kupé celkem 13 let, užíval si jej v okolí Brna a Olomouce, a po celou tuto dobu na něm prováděl další úpravy. Nakonec vůz prodal a v současné době se tento sportovní automobil nachází na neznámém místě. Některé zdroje uvádí, že zůstalo chátrat poblíž Brna. Kde se ale nachází dnes a v jakém stavu, není veřejně známo.

ps. design nebyl zapomenut a poněkud překvapivě na něj navazuje tuzemský elektromobil Luka EV od MW Motors. https://mwmotors.cz/luka-ev/?lang=cs

Zdroj obrázku Automobil Revue

Napsat komentář