Soustruh pro šlechtice

V průběhu 17. a 18. století se rozmohl mezi evropskou šlechtou a dokonce i královskými rodinami zvyk, provozovat manuální a řemeslnou činnost jako druh jisté kratochvíle. Francouzští králové i německá knížata a šlechtici si najímali věhlasné, zručné řemeslníky jako učitele a nechali se vzdělávat v práci se dřevem, železem a různými jinými řemesly. Vzhledem k jejich společenskému postavení bylo přirozené, že nepoužívali běžné nástroje, nýbrž na zakázku vyrobené, luxusní kousky.

Jedním z těchto bohatě zdobených nástrojů je tento dokonale zachovalý soustruh na dřevo z 18. století, zdobený dekorativními vzory, typickými pro styl Ludvíka XV. a Ludvíka XVI. Soustruh je tvořen vodorovnou nosnou lištou, dvěma svislými stojany, pevným pravým s hrotem a posuvným koníkem vlevo. Mezi nimi je kombinovaná, posuvná opěrka. Každá část nástroje je velice detailně zdobena: vodorovná lišta končí na obou stranách lví hlavou, uprostřed je opatřena keltskou spirálou. Vertikální sloupky jsou rovněž bohatě gravírované, zde florálními motivy. Neméně elegantní jsou i hlavice pěti upevňovacích šroubů. Celkové rozměry činí 45,5 x 14 x 16,5 cm.

Zdroj obrázku Flickr a Wikimedia Commons

https://www.cesatiecesati.com/wp-content/uploads/2013/12/tornio_dettaglio551-1.jpg https://www.cesatiecesati.com/wp-content/uploads/2014/07/Wrought-Carved-and-Engraved-Lathe-_-France-18th-419861_960x600.jpg

Napsat komentář