Souboj šlechtičen nahoře bez

Vídeňské šlechtičny se natolik rozhádaly, že v srpnu 1892 došlo ve Vaduzu k jednomu z nejkurióznějších soubojů – nahoře bez.

Vše začalo v létě roku 1892, kdy byla čestnou předsedkyní Vídeňské hudební a divadelní výstavy jmenována hraběnka Paulina Klementina Metternichová (1836-1921), manželka rakouského velvyslance v Paříži a syna mocného kancléře. Tento fakt ale rozpálil hraběnku Anastázii Kielmanseggovou (1860-1912), která byla už léta předsedkyní vídeňského Dámského výboru pro pořádání výstav. Narážky, výtky a posměšky, které si obě urozené dámy přes své důvěrnice vyměňovaly nebraly konce po celé týdny. Přeci jen Pauline kolovala v žilách ohnivá maďarská krev a Anastasia byla původem z neméně emotivního carského Ruska. Pro smír tedy nebyl prostor.

Poslední špetkou pak bylo nevalné vyjádření o návrhu květinové výzdoby. Spor tak měl být vyřešen soubojem ve Vaduzu, hlavním městě Lichtenštejnska. Díky přítomnosti dalších šlechtičen, princezny Schwarzenberské, hraběnky Kinské a baronky Lubinské, se nic neutajilo. Právě poslední zmíněná zastávala funkci rozhodčí a právě jí je připisován nápad, aby obě šlechtičny bojovaly svlečené do půli pasu. Baronka měla lékařské vzdělání a argumentovala tím, že mnohé souboje končí úmrtím po zanesení kousků látky do rány. Zlí jazykové pak tvrdí, že se si ženy nechtěly jen poničit cenné šaty. Ať tak či onak, obě šlechtičny s návrhem souhlasily a tak se souboji dostalo značné popularity a krom zájmu médií i přítomných pánů (sluhové museli stát otočeni zády). Byť bylo Metternichové šestapadesát let a její sokyně jí mohla být dcerou, rozhodně prý bylo na co koukat. Baronka Lubinská musela dokonce jednoho z přihlížejících okřiknout: “Odvraťte své chtivé oči!”

Souboj skončil nerozhodně, jelikož Pauline byla zraněna na nose a Anastasia na rameni. O tom, kdo tedy nakonec rozhodl o koncepci květinové výzdoby, už historie mlčí. Bohužel neexistují žádné fotografie souboje, ale dochovalo se množství maleb, kreseb i fotorekonstrukcí.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

https://lh3.googleusercontent.com/-ySR2K_4Cvq4/V0YPa7bZHlI/AAAAAAAAYqc/kWgJ0Mrxa1cFpAAlpqEch473D0OLpfuPACCo/s538/duel%2B4.jpg http://www.newshelton.com/wet/dry/images/2018/04/2.jpg

Napsat komentář