Smrtící potlačené kýchnutí

Potlačené kýchnutí může vést k protržení průdušnice.

Skotští lékaři upozorňují na případ jistého třicátníka z města Dundee, který si při kýchnutí stiskl nos a zavřel ústa, potom ale pocítil ostrou bolest v krku. Zamířil proto na pohotovost. “Pacient, který přišel do nemocnice s náhle oteklým krkem po kýchnutí, nás poměrně překvapil. Nikdo z nás se s ničím takovým nikdy nesetkal, pokud nepočítáme díry v průduškách po úrazu nebo komplikacích při operaci,” popsal lékař Rasads Misirovs a zároveň upozornil, že se jednalo o jedinečný případ. “Šance, že se setkáme s podobnými komplikacemi, je velmi mizivá, téměř nulová. Je to jako výhra v milionové loterii, vzácná, ale potenciálně osudová změna.” Pacient se zotavil po dvoudenním pobytu v nemocnici a pětitýdenním klidu v domácí péči. Podobné případy ale mohou vést ke krvácení do mozku, nebo prasknutí průdušnice a udušení.

Průdušnice (trachea) je trubice spojující hrtan s průduškami plic, jde tedy o důležitou součást dýchací soustavy. Navazuje na prstenčitou chrupavku hrtanu a svým průběhem přibližně sleduje zakřivení páteře. V krčním úseku leží na bocích průdušnice laloky štítné žlázy. Zepředu je průdušnice chráněna štítnými chrupavkami ve tvaru půlměsíce. Vzduch, který tudy prochází, se zde také čistí pomocí řasinek, které zachytávají nečistoty a pomocí hlenu je vytlačují ven z průdušnice. Trachea vstupuje do hrudníku, kde se větví na pravou a levou průdušku, které vstupují do plic.

Na fotografii můžete vidět sušené hovězí průdušnice, které můžete koupit vašemu pejskovi na hraní. Vlastní mu ale nedávejte, mohla by vám chybět.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons a Flickr

Napsat komentář