Skutečná velikost států
Každý z nás ví, jak vypadá mapa světa, ale velikosti mnohých států jsou uvedeny značně nepřesně. Odborníci se nyní snaží rozšířit upravené zobrazení, což ale mnohé prezidenty nepotěší.
Současné atlasy jsou založeny na poměrně staré technice, tzv. Mercatorova zobrazení, které vymyslel vlámský kartograf Gerhard Mercator (1512-1594) v roce 1569 především jako pomůcku pro mořeplavce. A nemluvíme jen o klasických atlasech tištěných, ale i o těch elektronických. Zatímco rovníkové státy jsou zobrazeny poměrně přesně, vzdálenější státy velikostně neodpovídají. To je případ například i Kanady, která je oproti Spojeným státům neúměrně veliká. Afrika vypadá na mapě světa přibližně stejně velká jako Grónsko, jenže ve skutečnosti je 14krát větší. Jak ukazuje tahle reálná mapa (světle modrá zobrazuje aktuálně uváděnou velikost států, tmavě modrá tu skutečnou), sestavená poprvé již osmdesátých letech, do Afriky se naprosto v pohodě vejdou celé Spojené státy, Evropa, Čína, Indie a Japonsko.
Nevýhody Mercatorova zobrazení se v sedmdesátých letech minulého století snažil napravit německý historik Arno Peters. Ne kvůli zkreslení jako takovému, ale proto, že zmenšuje reálnou velikost zemí Třetího světa a zároveň zvětšuje velikost Evropy a Spojených států – podle něj bylo právě Mercatorovo zobrazení jednou z příčin vnímání Afriky jako marginálního kontinentu. Gall-Petersovo zobrazení, kde jsou všechny kontinenty zobrazeny ve správných proporcích, bylo představeno v roce 1973 a přijaly ho mnohé mezinárodní a církevní organizace, neujalo se ale dodnes coby nástroj pro zobrazování map v klasických atlasech.
Zdroj obrázku Wikimedia Commons a Britannica