Samuel J. Richardson (1826-1876)

Kapitán Samuel J. Richardson (1826-1876) se narodil ve Virginii roku 1826, byl synem Williama Stuarta a Lavinie Richardsonové. Oženil se s Edwinou Frances Buchananovou 27. února 1849. Před rokem 1855 emigroval se svou rodinou do Texasu a etabloval se jako farmář a majitel pily. Koncem 50. let se připojil k Knights of the Golden Circle (KGC), organizaci propagující ochranu otrokářství a Jižanské kultury ve Spojených státech, navíc obhajující expanzi těchto institucí do Střední a Jižní Ameriky. V roce 1960 dokonce připravovali invazi do Mexika, přes New Orleans a jižní Texas, ale zmatky a soupeření uvnitř KGC tyto plány zhatily. Koncem února 1861 vystoupil Texas z Unie a federální jednotky se z oblasti stáhly do Kansasu. Bylo však nutné bránit severovýchodní Texas před útoky indiánů a tak se Richardon připojil k Rangerům, kterým velel generál Walter Paye Lane. Již tehdy proslul svou odvahou, jaguářími kalhotami a zapáleným patriotismem. Byl jmenován kapitánem a když se téhož roku, připojil Texas ke státům Konfederace, stal se velitelem roty F u 2nd Texas Cavalry – tedy jízdní jednotky ze svobodné republiky Texas, bojující na straně Konfederace. Zde sloužil v této funkci po celou válku. Po jeho propuštění ze služby 20. května 1865 se Richardson vrátil do Harrison County, kde pokračoval v zemědělství a živil se jako obchodník.

S příchodem federálních vojenských úřadů do okresu Harrison převzal Richardson vedoucí roli ve snaze odolat politické rekonstrukci Jihu. Dne 25. června 1866 vyhrál volby (v rámci demokratických a bývalých konfederačních bloků) jako zástupce okresů Harrison a Panola do jedenáctého texaského zákonodárného sboru. Působil zde od 6. srpna 1866 do 7. února 1870. Na konci svého funkčního období Richardson sloužil jako šéf místní policie. Koncem prosince 1867 rozehnal setkání několika stovek bývalých vojenských úředníků v budově okresního soudu střelbou do stropu. V následném chaosu, známém jako Marshall Riot, byli Richardson a několik dalších zatčeni vojenskými úřady. Žádná obvinění však vznesena nebyla, Richardson a ostatní byli o týden později propuštěni soudcem, který s nimi sympatizoval. Následně se snažil na sebe moc neupozorňovat, ale na jaře 1868 došlo k založení Union League v Harrison County a sérii vítězství černošského elektorátu se znovu objevil jako vůdce okrskových “konzervativních klubů”, které měly zvrátit tuto vlnu. Sčítání lidu z roku 1870 uvádí Richardsona žijícího v Marshallu se svou ženou, dvěma syny a dcerou. Samuel J. Richardson zemřel 19. prosince 1876 a byl pohřben na hřbitově Marshall City Cemetery v okrese Harrison.

Na titulní fotografii drží v rukou karabinu Merrill model II, dlouhou dýku zvanou “Arkansas Toothpick” a revolver Colt. Zajímavé je, že krom stylových kalhot, má z jaguáří kožešiny rovněž pouzdra na zbraně na opasku. Rozhodně ale nebyl jediným, stylově oblečeným Texasanem v této válce. Vestu vyrobenou z jaguáří kožešiny nosil rovněž Sam Houston (1793-1863), první a třetí prezident republiky Texas. Obecně se dá říct, že Texasané měli kožešiny v oblibě, jelikož příslušníci 8th Texas Cavalry měli kalhoty vyrobené z medvědí kožešiny a jeden měl dokonce oblečenou celou medvědí kůži.

Zdroj obrázku Flickr

Napsat komentář