Ruská běluha s povolením zabíjet

K lodím norských rybářů připlula ochočená běluha, zvyklá na kontakt s lidmi. Mořský živočich se choval velmi podivně – sápal se po lanech a popruzích umístěných na bocích lodi. Později se ukázalo, že zvíře má vojenský výcvik a patří ruskému námořnictvu. Běluha dostala jméno Hvaldimir a na fotografii ji můžeme vidět jak dovádí s rybářem jménem Joar Hesten.

K této nezvyklé události došlo začátkem dubna 2019 v odlehlé oblasti Masoy. Zvíře mělo tehdy na sobě těsný postroj, který když rybáři sňali, všimli si, že na vnitřní straně je nápis “vybavení Petrohradu”. Na zmíněné zařízení bylo možné připnout kameru, senzory nebo i různé zbraně. Dle norských námořních odborníků jsou tyto velryby v Rusku cvičeny k vojenským účelům a některé z nich byly vypuštěny na svobodu. Výsledkem tak je, že vyhledávají různé lodě. Mořský biolog Audun Rikardsen, který působí na Arktické univerzitě Norska (UiT), se se záležitostí obrátil i na ruské kolegy. Ti tvrdili, že s velrybou nemají co do činění, ale je možné, že zvíře patří ruskému námořnictvu, které působí v Murmansku u hranic s Norskem a Finskem.

Sovětský svaz v 80. letech financoval program na výcvik delfínů pro vojenské účely. Rusové využívali jejich dobře vyvinutého zraku, kvalitní paměti a skutečnosti, že se dokážou ve vodách plavit nenápadně. Země s výcvikem skoncovala v 90. letech. V roce 2017 prosákly na veřejnost zprávy, že ruské námořnictvo v polárních vodách již dva roky trénuje delfíny skákavé, velryby i tuleně.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

https://www.bomb01.com/upload/news/original/ea327960b2896197be9ba4f9c82c5a0b.jpg

Napsat komentář