Roztoč žijící v lidském ochlupení

Trudník tukový (Demodex folliculorum) je jedním ze dvou roztočů z čeledi trudníkovitých, parazitujících na člověku. Osminohého tvora si nosíme ve vlasových váčcích, obočí, řasách, ochlupení či v ušním mazu. Právě on podle odborníků může stát za zhoršením akné a nepříjemnou nemocí zvanou růžovka.

Pro upřesnění, Trudník tukový není parazit, je to komensál. Tedy organismus žijící v blízkém vztahu k jinému organismu, aniž by mu působil škodu. Lidskému druhu dělá společnost již od dob opiček v Africe a obývá naše folikuly, kde se živí mazem, bakteriemi a odumřelou kůží. Jako správný komensál nás chrání svou přítomností před záněty a obstarává “přirozený peeling”. Jako každý komensál, je ovlivňován stravou – cokoliv člověk sní, jde do potu a kožního mazu (potvrzeno česnekem). I komensálové se tedy mohou rozdivočit, při nadbytku cukru začít být až příliš agresivní a začít kousat “do živého”, kdy nastupuje naše imunita a vzniká kožní zánět. Ten však spíše způsobuje jejich smrt v důsledku make-upu, přílišné hygieny nebo mechanického rozmačkání (kvůli tomu se nesmějí čistit póry vypučením, ale čistícím roztokem), což následně aktivuje imunitu. Tyto potvůrky jsou hodně odolné ale ne nesmrtelné, tedy nemyjte si tvář mýdlem, nemačkejte póry a bacha na vysoký krevní cukr.

Poprvé byli trudníci objeveni u psů, kde způsobovali závažné kožní choroby. V roce 1842 objevil Francouz Berger Demodex folliculorum v lidském ušním mazu. Jejich protáhlé tělo doutníkovitého tvaru se čtyřmi páry zakrnělých nožek je dobře uzpůsobeno k životu ve folikulech. Tedy místech v kůži, z nichž vyrůstají chloupky či vlasy. Nejčastěji se objevují u řas a na obličeji. Uvádí se, že je napadeno 20 až 100 % lidské populace. Jeho patogenita, tedy schopnost vyvolat onemocnění, je ale nízká. Pravděpodobnost nákazy vzrůstá s věkem, přičemž nad 60 let se vyskytuje u více než poloviny populace. V našich podmínkách se více setkáme s výskytem v oční linii na úrovni řas, převážně u dívek ze semipermanentními řasami. Nedostatečná hygiena a špatně odlíčený oční make-up mnohokrát způsobí přemnožení. Oko je nateklé, šupinaté, lepí se a vznikají nehezké ospalky.

Pouhým okem jsou neviditelní, samice má průměrnou délku 294 mikrometrů a samec je průměrně dlouhý 280 mikrometrů. Záhadou stále je, čím se mikroskopičtí parazité živí. Někteří vědci se domnívají, že pojídají bakterie na obličeji, jiní se domnívají, že se živí odumřelými kožními buňkami, další soudí, že mazem, který kůže produkuje. Vzhledem k tomu, že nemá řitní otvor, tak zkrátka žere, žere a žere, dokud nepraskne.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

????????????????

Napsat komentář