Amputace nohy s třistaprocentní úmrtností
Rychle a zběsile, aneb amputace nohy s třistaprocentní úmrtností.
Až do října roku 1846 neexistovala žádná pořádná anestezie a tak byl kladen důraz na rychlost vykonání zákroku. V tomto se stal rekordmanem britský chirurg Robert Liston (1794-1847), který dokázal amputovat prst za 15 vteřin a ruku v rameni za osmadvacet. Svou první rekordní amputaci nohy na úrovni stehna Liston sice zvládl za dvě a půl minuty, leč byl tak urputný, že přetaženým řezem pacientovi odstranil i varlata (!)
Neblaze však proslul amputací nohy pacienta s otravou krve. Během zákroku totiž nožem zasáhl dlaň svého asistenta a připravil jej o několik prstů. Zákrok pozoroval starší lékař, jemuž nedopatřením prořízl dlouhý plášť. Muž byl sice nezraněn, ale vzhledem k množství krve kolem, si myslel něco jiného, dostal infarkt a zemřel. Samotný pacient i asistent zemřeli o několik dní později, na otravu krve. Robert Liston si však zachoval tvář i po takovém fiasku.
Liston dotáhl řemeslnou “rychlou” chirurgii na vrchol – a současně se stal svědkem jejího zániku. Jako vůbec první chirurg na evropském kontinentu totiž provedl operaci s celkovým umrtvením, pomocí éteru (v prosinci 1846). Jeho doba skončila. S dostupným umrtvením operovaných pacientů na sále již nebylo třeba těch “nejrychlejších” chirurgů, ale spíše jejich citlivějších a šikovnějších kolegů.
Zdroj obrázku Wikimedia Commons