Reynisfjara – černá pláž na Islandu

U nejjižnějšího islandského městečka Vík (Vík i Myrdal) leží pláž Reynisfjara, která je často označována za jednu z nejkrásnějších pláží na světě. Z černé oblázkové pláže vystupují čedičové sloupy s názvem Gardar, které se podobají Obrově chodníku v severním Irsku. Ty jsou oblíbeným místem pro fotografie a selfíčka turistů, kteří netuší, nebo ignorují, že pro jednu fotku mohou během chvilky přijít o život.

Místo titulu nejkrásnější by si totiž pláž Reynisfjara zasloužila spíše titul nejnebezpečnější nebo alespoň nejpodceňovanější. V angličtině se nepředvídatelným vlnám říkám sneaker waves (plíživé vlny). Přichází totiž naprosto nečekaně a nepozorným turistům vezmou doslova půdu pod nohami a stáhnou je s sebou zpět na otevřené moře. A to i během dní, kdy je krásné počasí a vlnky vypadají naprosto neškodně.

V lednu roku 2017 jednu turistku i s celou rodinou strhla nečekaná vlna. Zatímco její manžel a dvě děti se dokázali dostat zpět na břeh, tělo sedmačtyřicetileté ženy našli záchranáři až o hodinu později poblíž pláže Dyrhólaey. Podobný osud potkal v roce 2016 čínského turistu, když se fotil před zmiňovanými čedičovými sloupy, tak jako to dělají nadále desítky dalších turistů. Po několika smrtelných nehodách byly všude okolo pláže umístěny varovné cedule s názornými obrázky v několika jazycích, ale i tak je mnoho turistů buď nečte, nebo ignoruje.

Pláž je téměř 6 kilometrů dlouhá a můžete se po ní projít od útesů Reynisdrangar kolem jeskyně Hálsanefshellir až téměř k Dyrhólaey. Pokud se chcete na černou pláž Reynisfjara zajet podívat, tak ze silnice č. 1 odbočte na cestu č. 254 a po asi 6 kilometrech dojedete na parkoviště. Odtud to je na pláž Reynisfjara pouhých několik desítek metrů pěšky. GPS souřadnice pláže Reynisfjara: 63.403491, -19.046828

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

Napsat komentář