Rekonstrukce pravěké ženy z Koněpruských jeskyní

Francouzská sochařka Élisabeth Daynès vytvořila pro Národní muzeum rekonstrukci podoby ženy, která žila na našem území před 45 000 lety. Mělo by jít o jednu z vůbec první žen, které buď do Evropy přišly z Afriky, nebo že jde o jednoho z potomků prvních přistěhovalců. Je to tedy jedna z prvních nám známých obyvatelek Evropy, která je anatomicky stejná, jako lidé moderního typu. Čili je podobná nám.

Ostatky byly objeveny v 50. letech v Koněpruských jeskyních, konkrétně části Zlatý kůň. Nebyla na místě pohřbena, ale propadla se sem šachtou. Kromě lebky bylo objeveno několik obratlů a tři žebra. Vzhledem k době nálezu byly kosti vyspraveny a konzervovány pomocí klihu, který však poněkud znehodnotil práci vědců. Čtyři zkoumání radiokarbonovou metodou daly dohromady čtyři různé výsledky. Původně se výzkumníci domnívali, že je lebka asi 30 000 let stará. Skutečné stáří pomohla českým vědcům odhalit až genetická metoda, v rámci spolupráce s německým Ústavem Maxe Plancka pro výzkum lidské historie. Krom samotného stáří ženy se podařil zhruba určit i její věk (30-50 let). Nutno podotknout, že podoba rekonstrukce bude muset být ještě lehce upravena. Oproti aktuální podobě by měla mít spořejší oblečení z kožešin a ne z látek, které se nosily asi 30 tisíc let po její smrti. Výzkum DNA nám rovněž prozradil, že by měla být o něco tmavší pleť, oči i vlasy. Národní muzeum se pro ni chystá vybrat nové jméno. Návrh na sociální sítě muzea může napsat každý. Muzeum pak vybere pět návrhů, o kterých budou lidé hlasovat.

Zdroj obrázku Národní muzeum a Daniel Černovský

https://g.denik.cz/63/b6/narodni-muzeum-vystavilo-lebku-zeny-ktera-zila-pred-vice-nez-45-000-lety_denik-630-16×9.jpg https://img.blesk.cz/img/1/full/7022941_lebka-zena-figurina-model-narodni-muzeum-zlaty-kun-v0i.jpg?v=0i https://g.denik.cz/3/92/berounsko-koneprusy-konepruske-jeskyne-zlaty-kun-lebka-fosilie-genom-narodni-muzeum-20210603_denik-630-16×9.jpg

Napsat komentář