Radio Police Automaton (1924)

Tento předchůdce Robocopa vznikl jako představa Huga Gernsbacka, známého vydavatele technických časopisů 30. let minulého století. V březnovém čísle (1924) časopisu Science & Invention popsal policejního robota, který by mohl být využit pro potlačování demonstrací. Proti nepokojným občanům by mohl použít jakýsi rotující obušek s olověnými kulemi, nádrž slzného plynu, reflektory a také tlampače. Ovládán měl být z bezpečné vzdálenosti, pomocí rádiových vln.

Spisovatel a editor science fiction Hugo Gernsback (1884-1967) byl velice zajímavou postavičkou. Narodil se 16. srpna 1884 v Lucembursku a roku 1905 přicestoval do USA. Jako zapálený radioamatér, nejprve dovážel do zámoří součástky ke stavbě rádií, čímž podpořil amatérská bezdrátová vysílání. V roce 1909 založil “Wireless Association of America”, která měla během roku 10 000 členů. Rovněž založil první časopis věnovaný elektronice – Modern Electrics, byť tentokrát se úspěch nedostavil. V roce 1911 vydal román Ralph 124 C 41+ a několik dalších prací. Nejznámějším však je jeho přínos pro science fiction. V roce 1926 založil první magazín věnovaný fantastice – Amazing Stories. Hrál také klíčovou roli ve vytvoření fanouškovské základny, když zveřejňoval adresy lidí, kteří do časopisu posílali dopisy. Byl třikrát ženatý: s Rose Harveyovou v roce 1906, Dorothy Kantrowitzovou v 1921, a Mary Hancherovou roku 1951.

Hugo Gernsback byl snílkem a vynálezcem, byť se žádný z jeho vynálezů neujal, držel celkem 80 různých patentů. Projevil se ale jako zajímavý vizionář, jelikož předpověděl, vznikl plastů, nerezové oceli, jukeboxu, magnetofonu, solární energie, televize a podobně. Science Fiction Achievement Award, cena udělovaná World Science Fiction Society každoročním hlasováním výjimečným pracím v rámci žánru, byla přejmenována na Hugo Award právě na jeho počest.

Zdroj obrázku Science and Invention

Napsat komentář