První ženský orgasmus ve filmu (1933)

Málokdo dnes ví, že z tuzemska pochází i jeden málo známý film, v němž byl poprvé ukázán ženský orgasmus. Film Extase byl v Československu uveden 20. ledna roku 1933, upoutal pozornost svými uměleckými hodnotami, zároveň však způsobil skandál erotickými scénami. Hitler i papež film okamžitě zakázali, Britská a americká verze byla vystříhána, v původní délce se film promítal pouze v Československu a Rakousku. Již v době natáčení, se ale film prodal do desíti zemí.

Snímek režíroval Gustav Machatý (1901 – 1963), který na počátku zvukové dospěl k vytvoření filmu, v němž by dokázal docílit maximálního sladění všech výrazových prostředků. Režisérovi se podařilo zamýšlené stylové jednoty dosáhnout zásadním omezením dialogů a reálných a stylizovaných ruchů, přičemž nejdůležitějším doplňkem vizuální složky se stala hudba, jejímž autorem byl tehdy uznávaný italský komponista Giuseppe Becce (1877-1973). Současně se tak podařilo obejít jazykovou bariéru, kterou s sebou nesl nástup zvukových filmů, což umožnilo dílo snáze prezentovat zahraničnímu publiku. Knižní předlohu díla vytvořil František Horký (1898-1946). Pozoruhodné je, že Gustav Machatý, původně psal scénář filmu Extase jako němý, realizován byl jako zvukový a později měl v plánu natičit film i jako barevný, což se mu bohužel již nepodařilo.

Hlavní ženskou roli si ve filmu zahrála, tehdy devatenáctiletá Hedwig Eva Maria Kiesler, později známá pod pseudonymem Hedy Lamarr (1914-2000). Pocházela z velmi bohaté rodiny ředitele banky a jejím přáním bylo stát se hvězdou stříbrného plátna. Její filmová kariéra velice rychle nastartoval, když si ji všimnul režisér Gustav Machatý. Ve filmu Extase vystupovala zcela nahá a v podstatě přes noc se tak stala hvězdou a od roku 1937 se prosadila i v Hollywoodu. Zde sice pohoršovala prudérní americké publikum, ale přitahovala producenty, protože její filmy přitahovaly diváky.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

Napsat komentář