První železniční děla
Myšlenka železničních děl se poprvé objevuje již roku 1847, kdy s návrhem přišel Gustav Kori a jeho koncept byl dál rozpracováván. Poprvé se objevuje v bojích americké občanské války. Jednalo se o námořní 32liberní dělo Brooke Banded Rifle namontované na plochém voze a chráněné šikmou kasematou vyrobenou z železničních pražců. Dne 29. června 1862 nechal Robert E. Lee vytlačit zbraň lokomotivou přes linii Richmond a York River (pozdější část jižní železnice) a použít ji v bitvě u stanice Savage, aby tak narušil plány generála George McClellana na obléhací operace proti Richmondu během postupu vojsk Unie po poloostrově. Během své kariéry si ono železniční dělo vysloužilo několik jmen včetně “Land Merrimack” nebo “Dry Land Merrimack”. V současnosti se ale ustálil název Lee-Brooke Rail Gun, na základě výzkumu doktora Davida H. Schneidera. Bylo ukořistěno jednotkami Unie při obléhání Petersburgu. Použité 32liberní dělo je samo o sobě poměrně vzácné, byť několik těchto kusů se zachovalo až do dnešní doby. Jeden je ve Washington Navy Yard, byl ukořistěn ve Fort DeRussey v Louisianě.
Pokud jde o další železniční děla, tak existují fotografické důkazy o nejméně jednom 13palcovém obléhacím minometu Unie namontovaném na železničním vagónu během obléhání Petersburgu. Přezdívalo se mu “Dictator” nebo “Petersburg Express”. Když ale poprvé vystřelil, zpětný ráz zničil plošinový vůz na kterém byl namontován. Nový vůz tak byl posílen dalšími nosníky krytými železným plátem a již byl schopen odolat poškození zpětným rázem při plném nabití. Dictator byl poté použit k ostřelování Petersburgu a linií Konfederace. Umlčel konfederační děla na Chesterfield Heights, aby tak zabránil postupu nepřítele na pravý konec linie vojsk Unie.
Improvizovaná železniční děla se používala rovněž ve Francii během obléhání Paříže (1870–1871). Tehdy měl nechat velitel Mougin osadit děla na železniční vozy. Právě ve Francii se často tvrdí, že první železniční dělo (již neimprovizované) zkonstruoval roku 1883 jistý podplukovník Peigné. Na konci 80. let 19. století nabízela francouzská zbrojovka Schneider železniční dělo ráže 120 mm určené k pobřežní obraně. V 90. letech několik zakoupilo Dánsko. V roce 1910 společnost navrhla také 200 mm model Obusier de 200 “Pérou” sur affût-truck TAZ Schneider pro Peru, ale nikdy nebyly dodány. Během Druhé búrské války úspěšně použili Britové několik železničních děl ráže 120 mm během obléhání Ladysmith. Z pobřežní obrany Kapského Města bylo odebráno 9,2palcové dělo a namontováno na železniční vůz, aby podpořilo britský útok na obranu Búrů v Belfastu severovýchodně od Johannesburgu, ale bitva skončila dříve, než se mohlo dostat do akce.
Zdroj obrázku Wikimedia Commons