První slon v Mladé Boleslavi
V sedmnáctém století se velmi proslavila cejlonské slonice Hansken (1630-1655). Během turné po Evropě ji mohli obdivovat obyvatelé měst v Holandsku, Německu, Švýcarsku, Itálii ale i českých zemích. Jiří Kezelius Bydžovský popsal její návštěvu v Mladé Boleslavi v roce 1651, kde byla patrně prvním viděným slonem.
“19. Aprilis přivedený slon, prve nevídaný, do Boleslavě, divné věci provozoval a ukazoval, nosem svým dlouhým zbraní kordem šermoval, peníze nosem z kapsy jinému bral a druhému dával, co k němu mluveno bylo, porozumíval, na nose lidi pozdvihoval i na sobě zdržoval, poklonu koleny činil i se pokládal příhbí nemaje. Někteří to za mámení pokládali a to pošlo z švédských soldatův.”
Byť Kezelius jméno zvířete nezmiňuje, podle předváděných triků jde jistě o Hansken. Pokud jde o životopis tohoto zvířete, tak se narodilo roku 1630 na ostrově Cejlon, dnešní Srí Lanka, poblíž Indie. Roku 1637 byla zakoupena Holanďany a její jméno je zkomoleninou Malajského označení pro slona. Ještě téhož roku byla slonice přivezena do Amsterdamu, kde ji na čtyřech kresbách zachytil slavný malíř Rembrandt (1606-1669). Následujícího roku byla k vidění v Hamburgu, 1640 v Brémách, 1641 navštívila Rotterdam, 1646 a 1647 Frankfurt, 1649 i 1651 Lipsko, 1650 Lüneburg.
V 17. století se věřilo, že sloni mají velmi pokročilé intelektuální schopnosti. Plinius tvrdil, že jsou chytří jako lidé, dovedou psát slova v řecké abecedě a podobně. Hansken sice tato očekávání nesplnila, ale dokázala mávat vlajkou, vystřelit z pistole, bubnovat, nasazovat si klobouk, sbírat mince, nosit kbelík s vodou a triky, jež popsal Kezelius (viz výše). V červenci navštívila města Zürich, Solothurn, Bregenz, St. Gallen a Řím. Bohužel ve Florencii Hansken uhynula 9. Listopadu 1655. Zde ji ještě stihl nakreslit místní umělec Stefano della Bella (1610-1664). Kostra byla vypreparována a zachovala se v Museo della Specola. Kůže byla připevněna na dřevěném rámu, ale v průběhu historie se ztratila.
Zdroj obrázku Wikimedia Commons