První letecký souboj v historii (1913)

První zaznamenaný letecký souboj se odehrál 30. listopadu roku 1913 během druhé fáze Mexické revoluce. Proti sobě stáli dva američtí žoldáci, Phil Rader v letounu Christofferson Pusher a Dean Ivan Lamb (1886-1955) s o něco modernějším letounem Curtiss D Pusher. Lamb bojoval v žoldu Venustiana Carranzy, jehož armádu vedl generál Benjamin Hill. Rader zas v žoldu konkurenční strany vedené konzervativním politikem a vojákem, jménem Victoriano Huerta, který měl podporu USA. Rader tehdy svrhl několik bomb na město Naco ve státě Sonora, věrné Carranzovi. Jednotky generála Hilla, které město bránily, vyslaly do vzduchu Lamba, aby dotěrný letoun sestřelil. Úsměvné je, že se oba piloti znali, Lamb situaci popsal těmito slovy:

“Jistě, byl to Phil Rader. Zdálo se, že mě poznává a když jsem se snažil trochu přiblížit, téměř jsme dotkli křídly. Rychle se naklonil, prudce potřásl pěstí a pak se napřímil. Vytáhl pistoli a vystřelil dolů pod můj stroj. Na okamžik mi přestalo bít srdce, vytáhl jsem svou zdobenou pistoli, když v tom jsem si uvědomil že mě nechce zabít. Následujíc jeho příklad, jsem rovněž dvakrát vystřelil. V tom náhle naklonil letadlo a já se zalekl, že byl náhodou zasažen. Rychle se ale vyrovnal a opět dvakrát vystřelil do prázdna.”

Jelikož nechtěli jeden druhého zranit, rychle vystříleli všechnu munici a zase se vzdálili. Pokud vás zajímá, jaká ze stran zvítězila, tak Victoriano Huerta (1850-1916) se sice chopil moci, ale opozice měla více center. Jednomu dominoval guvernér státu Coahuila Venustiano Carranza (1859-1920) a jeho tzv. Konstitucionální armáda, dalšímu voják Álvaro Obregón a levicovým skupinám velel Pancho Villa. Další centrum bylo na jihu země, zde rolnické povstalce vedl Emiliano Zapata. V roce 1914 Spojené státy americké podnikly vojenskou intervenci do Mexika, v Huertův prospěch. Vměšování Američanů vzbudilo nevoli v celé zemi a spíše sjednotilo rozdrobenou opozici. Huerta tlaku povstalců odolával do roku 1914, poté prchl do USA. Další vývoj se už vyznačoval mimořádnou nepřehledností. Mezi huertovskou opozicí totiž začaly ozbrojené střety, trvajících až do poloviny 20. let 20. století.

Zdroj obrázku Flickr

Curtiss D Pusher (nahoře) a Christofferson Pusher (dole)

Napsat komentář