První japonský diplomat v Evropě

Japonský samuraj Hasekura Cunenaga (1571-1622) vedl mezi lety 1613 a 1620 diplomatickou misi do Mexika a Evropy. Byl prvním oficiálním japonským velvyslancem na americkém kontinentu a prvním kontaktem mezi Japonskem a Francií.

Jsou známé kontakty mezi Portugalci a Holanďany v průběhu 16. století. Příležitostně u japonských břehů ztroskotávaly rovněž lodě španělské. Koncem roku 1609 bylo dohodnuto vyslání diplomatické mise do Evropy. Dne 28. října 1613 vyrazila směrem do Acapulca v Mexiku galeona se 180 lidmi na palubě. Mezi nimi bylo 10 šógunových samurajů, 12 samurajů ze Sendai, 120 japonských obchodníků, námořníků a sloužících a přibližně 40 Španělů a Portugalců. Právě poddaným daimjóa ze Sendai, Masamune Dateho, byl i samuraj Hasekura Cunenaga (1571-1622), který výpravu vedl. Šlo o zkušeného válečníka, který se účastnil japonské invaze do Koreje pod vedením Tojotomi Hidejošiho v letech 1592 a 1597. Loď připlula do přístavu Acapulco po třech měsících plavby a japonský velvyslanec byl přijat s velkými poctami. Odtud pokračovala část osádky do Evropy a do Sanlúcar de Barrameda připluli 5. října 1614. “Japonský velvyslanec vstoupil do Sevilly ve středu 23. října 1614. Byl doprovázen 30 Japonci s meči, jejich velitelem, 12 lučištníky a halapartníky s pestrými kopími a slavnostními meči.”

Koncem ledna dorazili do Madridu, kde se Hasekura setkal se španělským králem Filipem III. Dne 17. února se nechal pokřtít a přijal jméno Felipe Francisco Hasekura. Dál se vydali do Itálie, ale kvůli špatnému počasí museli několik dní zůstat ve francouzském přístavu Saint Tropez, kde způsobili malou senzaci mezi obyvateli města. Bylo dokonce zaznamenáno mnoho barvitých podrobností:”Nikdy se nedotýkají jídla svými prsty, místo nich používají dvě malé tyčky, které drží třemi prsty. Smrkají do měkkých, jemných papírů velikosti ruky, které nikdy nepožijí dvakrát a po použití je odhazují na zem a byly udiveni, když se naši lidé sráželi, aby si je mohli vzít. Jejich meče jsou tak ostré, že mohou rozetnout jemný papír tak, že jej položí na ostří a fouknou do něj.”

Japonský velvyslanec se svým doprovodem následně pokračoval do Itálie, kde se setkal s papežem Pavlem V. a získal čestný titul “Římský občan”. Přes Španělsko a Mexiko, se později vracel zpět do Japonska. Několik Japonců zůstalo ve Španělsku a usadilo se ve městě Coria del Río poblíž Sevilly, kde jejich potomci dodnes nosí příjmení Japón.

Hasekura se vrátil do Japonska v srpnu 1620, jeho mise ale byla neúspěšnou. Již od roku 1614, se vláda snažila ze země vymýtit křesťanství a směřovala k izolaci, sjednané obchodní dohody tak byly odmítnuty. Není jisté, jak velvyslanec dožil své poslední roky, ale jisté je, že zemřel roku 1622.

Zdroj obrázku Flickr

Napsat komentář