První československý osobní elektromobil EMA

Koncem šedesátých let se nad světem vznášela hrozba Studené války a ropné krize. Vývoj elektromobilu určeného pro městský provoz začal v roce 1968 ve Výzkumném ústavu elektrických strojů točivých v Brně ve spolupráci s katedrou motorových vozidel VUT. První funkční vzorek s provizorní karoserií bez dveří, který měl ověřit navržený pohon a jízdní vlastnosti, byl sestrojen v roce 1969. Práce pokračovaly rychlým tempem, automobil EMA (Elektrický Městský Automobil) dostal na svou dobu velice hezkou a moderní samonosnou karoserii od Milana Pařenici a v létě 1970 byl připraven pro výstavu Člověk a automobil IEMA 70.

Pokud jde o technické parametry, tak pohon zajišťovaly klasické olověné baterie o celkové kapacitě 88 Ah a napětí 96 V, umístěné pod předními sedadly. Pro pohon byly vybrány dva stejnosměrné motory, každý o výkonu 3 kW. Každý poháněl jedno zadní kolo a vozítko tak nepotřebovalo diferenciál. Zajímavostí je rovněž rekuperace elektrické energie, která se tak při zpomalování vracela do akumulátorů. Díky použití pulsní regulace bylo možno dávkovat výkon plynule, a řízení tak bylo snadné. Přístrojová deska byla jednoduchá a přehledná, rychloměr doplňoval ampérmetr a voltmetr. Vůz byl určen pro dva dospělé a dvě děti. Skvělé jsou skořepinové sedačky – přesněji řečeno očalouněné sedačky z tramvaje. Dojezd vozítka činil 30 až 50 kilometrů, při maximální rychlosti 50 km/h. Dnes se tyto parametry možná zdají být úsměvné, leč ve své době byly naprosto uspokojivé. Ostatně na výstavě IEMA 70 se objevil i obdobný elektromobil Ford Comuta. Oproti němu, nabízela EMA prostornější kabinu, snazší ovládání a líbivější vzhled. Vizuální dojem byl natolik pozitivní, že Milana Pařenicu zval do svého studia i samotný Giorgetta Giugiara.

Projekt EMA skončil bohužel jen funkčním prototypem. RVHP se usnesla, že městský elektromobil je sice pěkný, ale s ropnou krizí to nebude až tak horké a tak byly práce ukončeny. Nutno podotknout, že o projekt EMA projevili zájem nejen jednotlivci, ale i některé instituce (například pošta). Prototyp najdeme vystavený v Technickém muzeu v Brně.

Zdroj obrázku Auto.cz

Napsat komentář